شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران در سال 1373 به عنوان زیرمجموعه شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن فعالیت خود را آغاز کرد. در واقع این شرکت شعبه‌ای از گروه سرمایه‌گذاری مسکن بود که تمرکز آن تنها بر روی تهران، کرج و قزوین است.

اولین پروژه این شرکت عملیات بـرج پامچال بود که در سه شهر مذکور اجرا شد؛ و تا سال 1385 علاوه بر پروژه پامچال 26 پروژه دیگر مسکونی، اداری و تجاری از جانب این شرکت اجرا شده و به اتمام رسید.

گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران اولین زیرمجموعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن بود که توانست ساخت و ساز به شیوه صنعتی (قالب تونلی) را در کنار شیوه سنتی انجام دهد. در نهایت این شرکت در سال 1385 از گروه سرمایه‌گذاری مسکن جدا شد و به عنوان شرکتی مستقل و با هویت سهامی خاص، شروع به گسترش فعالیت خود کرد و تا کنون بیش از 36 پروژه موفق در ایران و خارج از ایران داشته است.

از نمونه پروژه‌های به اتمام رسیده این شرکت می‌توان موارد زیر را نام برد:

مجتمع‌ تجاری اداری اریکه، مجتمع‌ تجاری اداری خدامی، مجتمع اداری تجاری آمل، مجتمع مسکونی بهمن، مجتمع تجاری گلستان (اندیشه)، مجتمع مسکونی نیلوفر (اندیشه)، مجتمع مسکونی ناز (شهرک ناز)، مجتمع مسکونی هشتگرد، مجتمع مسکونی گلشن (مارلیک-کرج)، مجتمع مسکونی گلسار یک و دو (فردیس-کرج)، مجتمع مسکونی گلریز(مارلیک-کرج)، مجتمع مسکونی گلستان یک، دو و سه (اندیشه)، مجتمع مسکونی بوستان (اندیشه)، مجتمع مسکونی بهستان (اندیشه)، مجتمع مسکونی بنفشه (اندیشه)، مجتمع مسکونی سهند، مجتمع مسکونی دیباجی(پیمانکاری)، مجتمع مسکونی بلوار فردوس، ساختمان اداری ارمغان.

همچنین سه پروژه: مجتمع تجاری و مسکونی مرکز شهر، مجتمع مسکونی بنفشه 2 و مجتمع مسکونی تجاری نگین شهرری از فعالیت‌های در دست انجام این واحد است.

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران تنها به ساخت و ساز مجتمع‌های مختلف تجاری، اداری و مسکونی نمی‌پردازد بلکه وی فعالیت گسترده‌ای در تمامی زمینه‌های این حوزه، اعم از: تهیه زمین مناسب برای پروژه‌ها، تهیه مصالح و لوازم و ماشین‌آلات ساختمانی از داخل و خارج کشور، ایجاد کارخانه جهت تولید مصالح برای مصرف در پروژه‌ها و یا فروش آنها، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ساختمانی داخلی و یا خارجی و… دارد.

این شرکت تاکنون 8698 واحد مسکونی در قالب 44 پروژه، 11 پروژه  اداری، تجاری، خدماتی و 8 پروژه با کاربردهای دیگر را به اتمام رسانده است؛ و تاسیس شعبه در راستای افزایش فعالیت‌های‌ جزو چشم‌اندازهای شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران می‌باشد.

کیفیت ساخت، رعایت استانداردهای ساختمانی، تامین نیازهای مشتریان در اقشار مختلف اجتماعی، تحویل به موقع و قدمت فعالیت‌های این شرکت، باعث برند شدن نام گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران شده و البته خریداران انبوه، قالب مشتریان این شرکت را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر تعدد پروژه‌های موفق گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران ، از دیگر افتخارات این شرکت می‌توان: دریافت گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO9001-2000 و کسب گواهی تعهد به تعالی از موسسه مطالعات بهره وری و منابع انسانی را نام برد.

پذیرش در بورس شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران در مرداد ماه 1390 از سهامی خاص به سهامی عام تغییر هویت داد و در شهریور همان سال در بازار فرابورس ایران با نماد «ثتران» پذیرفته شد.

لیست سهامداران اصلی ثتران در بازار بورس به شرح زیر است:

 

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن- سهامی عام 637 ملیون 53.070 %
شخص حقیقی 13 ملیون 1.050 %
شخص حقیقی 12 ملیون 1.010 %

 

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران در بازار بورس در گروه املاک و مستقلات فعالیت می‌کند و دارای همکاران و رقبایی در این بازار است که لیست تعدادی از آنها در جدول زیر ارائه شده است:

 

نماد نام شرکت بازار گروه زیرگروه
ثنوسا نوسازی و ساختمان تهران بازار دوم بورس انبوه‌سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثاخت بین‌المللی ‌توسعه ‌ساختمان بازار دوم بورس انبوه‌سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثاختح بین‌المللی‌ توسعه‌ ساختمان بازار دوم بورس انبوه‌سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثمسکن سرمایه‌گذاری‌ مسکن‌ بازار اول (تابلوی اصلی) بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات پیمانکاری املاک و مستغلات
ثرود سرمایه‌گذاری مسکن زاینده رود بازار اول فرابورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثشرق سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق بازار دوم بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثالوند سرمایه‌گذاری مسکن الوند بازار اول فرابورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
کرمان س. توسعه و عمران استان کرمان بازار دوم فرابورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
وتوس توسعه ‌شهری ‌توس‌گستر بازار اول (تابلوی فرعی) بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات سایر فعالیت های املاک و مستغلات
ثفارس عمران ‌و توسعه ‌فارس‌ بازار دوم بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات پیمانکاری املاک و مستغلات
وساخت سرمایه‌گذاری ساختمان ایران بازار اول (تابلوی اصلی) بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات سایر فعالیت های املاک و مستغلات
آ س پ شرکت آ س پ بازار اول فرابورس انبوه سازی، املاک و مستغلات پیمانکاری املاک و مستغلات
ثامان سامان‌ گستر اصفهان‌ بازار دوم بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات پیمانکاری املاک و مستغلات
وآذر سرمایه‌گذاری ‌توسعه‌ آذربایجان‌ بازار دوم بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات سایر فعالیت های املاک و مستغلات
ثباغ شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه بازار اول فرابورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثپردیس سرمایه گذاری مسکن پردیس بازار اول فرابورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثغرب شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب بازار اول فرابورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
صمسکن ص دین مسکن جنوب-ماهانه16درصد بازار اوراق بدهی انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
ثاباد توریستی و رفاهی آبادگران ایران بازار دوم بورس انبوه سازی، املاک و مستغلات املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده

 

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران با نماد ثتران در طی سال‌های فعالیت خود در بازار بورس و اوراق بهادار، چندین مرحله روند افزایش سرمایه داشته که به شرح زیر هستند:

 

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه قبلی سرمایه جدید محل افزایش سرمایه
1392 100 % 300.000 ملیون ریال 600.000 ملیون ریال مطالبات و آورده نقدی
1394 66.6 % 600.000 ملیون ریال 1.000.000 ملیون ریال مطالبات و آورده نقدی
1395 20 % 1.000.000 ملیون ریال 1.200.000 ملیون ریال محل مطالبات و آورده نقدی

 

تنها توقف طولانی نماد ثتران مربوط به شروع فعالیت این شرکت است، اگرچه ثتران در شهریور 1390 در بازار بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفت شد، ولیکن معاملات آن در دی ماه همان سال، پس از گذشت 4ماه مجاز گشت. همچنین بالاترین قیمت سهام ثتران تا کنون 16824 ریال و کمترین آن 637 ریال بوده است. نمودار نوسان قیمت این نماد در تصویر زیر قابل مشاهده است:

 

 

سخن آخر

سال‌هاست که ساخت‌وساز به صورت پروژه‌ای در ایران گسترش یافته است. این موضوع با افزایش تعداد شهرک‌ها در سراسر شهرهای ایران قابل مشاهده است. مشخصا انجام چنین پروژه‌هایی از جانب یک سازنده برنمی‌آید و نیاز به چندین سرمایه‌گذار مختلف دارد. گردهم آوردن چندین سرمایه‌گذار کار آسانی نبوده و احتمالا تعدادی از این سرمایه‌گذاران یا خودشان سازنده هستند و یا با یک تیم سازنده معتمد فعالیت‌های خود را پیش می‌برند. همچنین دریافت مجوزها و کارهای حقوقی هم موضوعی دیگر است که قطعا از طریق وکیل قانونی پیش می‌رود و بازهم احتمالا هر کدام از سرمایه‌گذاران به گروه وکالتی خاصی اعتماد دارند.

با توجه به مراحل ذکر شده در بالا و پیچیدگی‌های این موضوع، لزوم وجود شرکت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت و ساز مشخص می‌شود؛ که شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران یکی از آنهاست.

این شرکت تمامی مراحل ایجاد یک پروژه ساختمانی، چه در قالب مسکونی و چه تجاری را پشتیبانی می‌کند. از زمان شروع ارائه مشاوره، مراحل قانونی، تهیه مصالح تا انجام کارهای فروش توسط گروه مذکور انجام می‌شود و همین یکپارچگی و تمرکز فعالیت‌ها در یک مرکز از عوامل مهم موفقیت پروژه‌های بزرگ است.

از طرفی حضور این شرکت با نماد ثتران در بازار فرابورس موجب شده که امکان سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها به صورت غیر مستقیم برای همگان فراهم شود. به عبارتی زمانی که شخصی سهام این شرکت را تهیه می‌کند، در صورت پیشرفت شرکت و موفقیت پروژه‌های وی، ارزش دارایی سهامدار نیز افزایش میابد و به نوعی در او نیز در پروژه‌های شرکت سرمایه‌گذاری کرده است.

در حالت کلی می‌توان اینطور گفت که تهیه سهام شرکت‌هایی چون گروه سرمایه‌گذاری مسکن تهران، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در زمینه املاک و مسقلات است.