سرگذشت یک نماد: پاکشو

نماد پاکشو

تاریخچه سهم

برند پاکشو توسط محمدکریم فضلی در تهران بنیانگذاری شد. اگرچه زمان ثبت این برند به سال ۱۳۵۱ باز می‌گردد، اما شروع فعالیت این کارآفرین مربوط به سال‌های قبل از آن است. پدر محمدکریم فضلی در حرفه صابون‌سازی تبحر داشت و همچنین از بازرگانان بنام شهر همدان بود؛ می‌توان شکل‌گیری ایده فعالیت در زمینه بهداشتی را نیز مربوط به سال‌های کودکی و نوجوانی محمدکریم فضلی دانست.

او ابتدا در دهه ۴۰ شمسی کارگاه تولیدی کوچکی دایر کرد که تنها محصول تولیدی آن مایع ظرفشویی بود؛ پس از مدتی با توجه به استقبالی که از محصول مذکور صورت گرفت، توانست مایع سفیدکننده و پودر لباسشویی را با نام گلرنگ به بازار عرضه کند. تولید جرم‌گیر، شیشه‌شوی و نرم‌کننده لباس از اهداف بعدی این شرکت بود که پایه‌ریزی آن در اواخر دهه ۴۰ آغاز و تولید آن به دهه ۵۰ موکول شد.

محمدکریم فضلی در سال ۱۳۵۱ شرکت تولیدی شیمیایی پاکشو را تاسیس کرد؛ اما با توجه به اینکه سال‌ها با نام گلرنگ فعالیت کرده بود، تصمیم گرفت محصولات خود را با همان نام یعنی برند گلرنگ به بازار عرضه کند. در اواسط دهه ۵۰ به دلیل رخ دادن انقلاب اسلامی و وقایع مربوط به آن، کسب‌وکارها دچار نوسان شدید شدند و شرکت پاکشو هم از این قاعده مستثنی نبود و متاسفانه در این دهه مسیر رشد شرکت، با سرعت کمتری طی شد.

اما از طرفی در دهه ۶۰ که جنگ مابین ایران و عراق شرایط سختی را برای کشور پدید آورده بود، برند گلرنگ توانست به تامین نیازهای داخلی در زمینه مواد شوینده بپردازد؛ و همچنین با ورود به حوزه صادرات، ارز مورد نیاز برای تامین مواد اولیه محصولات خود را فراهم کرد.

شرکت پاکشو تا دهه ۷۰ به ثبات خوبی رسید و ۵ محصول مایع ظرفشویی، سفیدکننده، جرم‌گیر، شیشه‌شوی و نرم‌کننده لباس، جای خود را بین مردم باز کردند. پس از اتمام جنگ و در دهه هفتاد این شرکت وارد مرحله جدیدی از رشد و توسعه شد و با استخدام متخصصین و کارشناسان حوزه پوست و مو، کار خود را در این زمینه آغاز کرد. در سال ۱۳۷۴ دو محصول مایع دست‌شویی و شامپوهای گلرنگ به بازار عرضه شدند و همزمان پخش تیزرهای تلویزیونی آن آغاز شد؛ که در زمان خود یکی از معروف‌ترین و پرهزینه‌ترین تبلیغات شناخته شد.

محمدکریم فضلی پس از مدتی تصمیم گرفت که محصولات خود را با برندهای دیگری به جز گلرنگ به بازار عرضه کند و در همین راستا اقدام به تاسیس شرکت‌های زیرمجموعه کرد. در سال ۱۳۷۸ شرکت «گلپخش اول» تاسیس شد و اولین محصول پاکشو که با برند دیگری معرفی شد، شامپوهای «اَوه» بودند که در سال ۱۳۷۹ وارد بازار شدند.

در همین زمان دو زیرمجموعه دیگر پاکشو با نام‌های «گلرنگ‌پخش» با هدف گسترش تولیدات قبلی گلرنگ و «پدیده شیمی نیلی» با هدف تولید و تامین مواد اولیه مورد کارخانه نیز تاسیس شدند. شرکت پدیده شیمی نیلی بعدها با شرکت دیگری به نام «پدیده شیمی جم» ادغام شد.

در سال ۱۳۸۲ گروه صنعتی گلرنگ با ریاست هیئت‌مدیره محمد کریم فضلی و مدیرعاملی فرزند وی یعنی دکتر مهدی فضلی تاسیس شد و یکی از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا لقب گرفت. در سال ۱۳۸۴ دیگر شرکت فعال این گروه در زمینه مواد شوینده با نام «پدیده شیمی» تاسیس شد که محصولات آن هم‌اکنون تحت برندهایی چون پیکوپلاست، رویا، اکتیوهوم و… به بازار عرضه می‌شوند.

گروه پاکشو در اوایل دهه ۸۰ چهار تصمیم بزرگ گرفت:

 • یکپارچه‌سازی تعدادی از کارخانه‌های تولیدی مواد شوینده در قالب یک مجتمع واحد
 •  ورود به بازار مواد غذایی
 •  تاسیس هلدینگ سرمایه‌گذاری
 • ورود به حوزه آموزش

 که دو مورد اول در سال ۱۳۸۶ به نتیجه رسیدند. مجتمع تولیدی شیمیایی پاکشو شامل ۵ کارخانه تولید محصولات شوینده در ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسید و در همین زمان اولین کارخانه محصولات غذایی با نام «دالین مهر» تاسیس شد؛ که محصول آن یعنی انواع کیک‌های بینگو هم‌اکنون در بازار موجود است.

در سال ۱۳۸۷ یکی از معروف‌ترین برندهای گروه صنعتی گلرنگ با نام «اکتیو» توسط شرکت تازه تاسیس این مجموعه یعنی «پخش پدیده پایدار» وارد بازار شد. در واقع این محصول تولیدی، مربوط به زیرمجموعه دیگر پاکشو یعنی «پدیده شیمی پایدار» بود که توزیع آن به صورت انحصاری به پخش پدیده پایدار واگذار گردید. همچنین در همین سال پاکشو توانست به سومین و چهارمین هدف خود جامع عمل بپوشاند؛ و دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی گلرنگ را در حوالی خیابان زرتشت و همچنین هلدینگ «مهد سرمایه‌گذاری خاورمیانه» را تاسیس کند.

در سال ۱۳۸۸ گروه صنعتی گلرنگ، فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش را راه‌اندازی کرد و به وسیله آن وارد بازار خرده‌فروشی در زنجیره تامین شد. این فروشگاه‌ها در قالب سوپرمارکت‌های بزرگ فعالیت می‌کنند و  هم‌اکنون بیش از ۲۰۰۰ شعبه در سراسر کشور دارند. در همین سال دو زیرمجموعه دیگر پاکشو با نام‌های «شرکت صنایع سلولزی ماریناسان» در زمینه تولید محصولات سلولوزی مثل دستمال کاغذی و پوشک بچه و «آرین سلولز صنعت» با هدف تامین مواد اولیه آن، فعالیت خود را آغاز کردند.

در سال ۱۳۹۰ گروه صنعتی گلرنگ توانست به حوزه دارویی وارد شود. هلدینگ دارویی گلرنگ در این سال تاسیس شد و به مرور با افتتاح شرکت‌های فاران‌شیمی، آرین‌سلامت‌سینا، هستی‌آرین‌دارو، هستی‌آریاشیمی، واریان‌فارمد و سلامت پخش هستی، فعالیت خود را در زمینه محصولات دارویی گسترش داد.

از دیگر قدم‌های مهم گروه صنعتی گلرنگ در دهه ۹۰ گسترش فعالیت‌ها در زمینه مواد غذایی بود؛ این مجموعه «کارخانه شرکت گلبرگ بهاران» را با هدف تولید محصولاتی چون روغن، کنسرو، رب گوجه‌فرنگی و تن ماهی در سال ۱۳۹۰ تاسیس کرد. در سال ۱۳۹۲ دو شرکت «صنعت غذایی کورش» با هدف تولید انواع روغن‌های خوراکی و «ماسترفوده» با هدف تولید آدامس در برندهای مختلف تاسیس شدند؛ آدامس بایودنت یکی از معروف‌ترین برندهای تولیدی این مجموعه است که صادرات آن نیز به برخی از کشورها انجام می‌شود.

در  سال ۱۳۹۳ مجتمع فرهنگی تجاری کورش که یکی از بزرگترین مراکز خرید دارای پردیس سینمایی، فودکورت و فروشگاه زنجیره‌ای است، در اتوبان ستاری تهران توسط این گروه افتتاح شد؛ و در اسفند ۱۳۹۴ صندوق سرمایه‌گذاری ارزش آفرین گلرنگ فعالیت خود را با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد.

در سال ۱۳۹۵ دو شرکت دیگر از زیرمجموعه‌های پاکشو با نام‌های «واسپاری ارزش آفرین گلرنگ» در قالب یک شرکت لیزینگی و با هدف تأمین تجهیزات صنایع بزرگ و «سامان پویش تامین» با هدف ورود به چرخه تولید در صنعت تجهیزات خرده فروشی فعالیت خود را آغاز کردند.

سال ۱۳۹۶ یکی از پرکارترین سال‌ها برای این مجموعه بود. شرکت «کشت و صنعت برنج کوروش» با هدف تولید و پخش برنج ایرانی؛  شرکت «صنعت خشکبار و حبوبات کوروش» در زمینه تولید خشکبار، غلات و حبوبات؛ و شرکت «صنعت ماکیان کوروش» در زمینه بسته‌بندی و توزیع تخم‌مرغ، تخم‌مرخ رسمی، تخم بلدرچین و کبک در این سال تاسیس شدند و فعالیت خود را آغاز کردند.

همچنین گروه پاکشو با توجه به بازخورد خوبی که از فروشگاه‌های افق کورش دریافت کرد، تصمیم به افتتاح فروشگاه‌های دیگری با هدف عرضه کالاهای سوپرمارکتی و تندگردش گرفت؛ و در همین راستا شرکت‌ بازرگانی و خدماتی «ستاره طلایی سینا» را با برند فروشگاهی سورنا، شرکت «توسعه تجارت الکترونیک کوروش» را به عنوان یک فروشگاه اینترنتی با برند اُکالا و شرکت «فامیلی مدرن» را با برند فروشگاهی هایپرفامیلی در سال ۱۳۹۶ افتتاح کرد.

آخرین فعالیت این گروه در سال ۱۳۹۶، افتتاح شرکتی در حوزه فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک و طراحی و تولید نرم‌افزارهای فروشگاهی با نام «ویرا سیستم پویا» بود.

در سال ۱۳۹۷ شرکت‌های «پرتو شید زمان» در زمینه تبلیغات و «پدیده پایدار صنعت ساختمان» با هدف تولید و تامین فرآورده‌های ساختمانی توسط گروه صنعتی گلرنگ تاسیس شدند. همچنین دو شرکت دیگر در زمینه محصولات غذایی با نام‌های «طلای ناب کوروش» به عنوان تولیدکننده زعفران، خرما، نبات و زرشک در سال ۱۳۹۷؛ و «فرآورده‌های پروتئینی کوروش» با هدف تولید، بسته‌بندی و توزیع گوشت و مرغ در سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز کردند.

گروه پاکشو با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، در حوزه مالی هم فعالیت‌هایی را انجام داده است. افتتاح «صندوق سرمایه‌گذاری ارزش آفرین گلرنگ» در سال ۱۳۹۴ و تاسیس شرکت «سبدگردان کوروش» در سال ۱۳۹۷ نمونه این فعالیت‌ها هستند.

گروه صنعتی گلرنگ (پاکشو) هم‌اکنون با بیش از ۵۰ برند شناخته شده در بازار فعالیت می‌کند و دارای حدود ۳۰٫۰۰۰ نفر پرسنل در سراسر کشور است که می‌توان آن را یکی از عوامل تاثیرگذار در اشتغالزایی جوانان در دو دهه اخیر دانست. همچنین پاکشو و سازمان یونیسف در سال ۱۳۸۶ یک تفاهم‌نامه همکاری رسمی تحت عنوان «با کودکانمان مهربان باشیم» به امضا رساندند که پیرو آن گروه صنعتی گلرنگ مبلغی را جهت حمایت از کودکان در اختیار یونیسف قرار می‌دهد.

محمدکریم فضلی، موسس شرکت پاکشو و برند گلرنگ، دریافت کننده لوح برترین کارآفرین و کارفرما، انتخاب شده به عنوان صادرکننده نمونه کشور و یکی از تاثیرگذارترین افراد در حوزه کسب‌وکار، در ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ دار فانی را وداع گفت؛ هم‌اکنون اهم فعالیت وی بر عهده فرزندش (دکتر مهدی فضلی) است.

نماد پاکشو

شرکت های زیرمجموعه‌ پاکشو

گروه صنعتی گلرنگ (پاکشو) در حال حاضر دارای بیش از ۶۰ شرکت زیرمجموعه است؛ که در ادامه به معرفی و ارائه توضیحات مختصری در رابطه با برخی از آنها می‌پردازیم.

 • گلپخش اول: این شرکت در سال ۱۳۷۸ افتتاح شد و پس از یک سال در مهرماه ۱۳۷۹ به بهره‌برداری رسید. گلپخش اول در زمینه فروش، توزیع و پخش محصولات تولیدی گروه پاکشو در داخل و خارج از ایران فعالیت می‌کند. در حال حاضر توزیع برندهای اوه، گلرنگ، سافتلن، مرسی، هوم پلاس، مریدنت، بایودنت و لارین در سطح کشور به عهده وی می‌باشد.
 • گلرنگ پخش: این شرکت در سال ۱۳۷۹ با هدف توزیع و پخش محصولات تولیدی پاکشو آغاز کرد. در ابتدا توزیع کالاهایی با برند گلرنگ از قبیل: جرم‌‌گیر، سفیدکننده، شامپو، صابون و… به عهده وی بود؛ و از سال ۱۳۹۴ پخش بخشی از محصولات غذایی برندهای اویلا، فامیلا و کیمبال به این شرکت واگذار شد.
 • گلبرگ بهاران: این شرکت در بهمن ماه سال ۱۳۸۲ با هدف تولید، واردات و صادرات انواع مواد غذایی و ماشین‌آلات وابسته تاسیس شد؛ اما ساخت و تجهیز آن در شهرک صنعتی اشتهارد چند سالی به طول انجامید و سرانجام در مرداد ۱۳۸۸ فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر بسته‌بندی روغن‌های خوراکی مایع، کنسرو زیتون، انواع سرکه و تولید تن ماهی در گلبرگ بهاران انجام می‌شود.
 • آریان تجارت شرق: این شرکت در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد. خدمات این شرکت در زمینه تامین مانیتورهای ال‌ای‌دی برای سازمان‌ها و مراکز در تیراژ بالا است. داشتن گارانتی ۱۲ ماهه و ۵ سال ضمانت تامین تجهیزات کالاهای فروخته شده، باعث محبوبیت آن در مقایسه با دیگر رقبا شده است.
 • صنایع غذایی کیلوس: این مجتمع در سال ۱۳۸۳ افتتاح شد و در زمینه تولید عصاره مالت، آبجو بدون الکل و نوشیدنی‌های میوه‌ای فعالیت می‌کند.
 • گروه پدیده شیمی پایدار: این شرکت در سال ۱۳۸۴ و با هدف توزیع و فروش مویرگی محصولات برند گلرنگ در سطح کشور تاسیس شد. سپس فعالیت خود را به سطوح بین‌المللی گسترش داد و پس از آن وارد عرصه تولید شد. این گروه در حال حاضر دارای ۸ شرکت تابعه: پدیده شیمی قرن، پدیده شیمی غرب، پخش پدیده پایدار، سپهر پلاستیک پدیده، ماشین‌سازی غرب، پدیده شیمی جم، مایا زیست فرایند، آروین پلاست هگمتانه است؛ و به تولید و توزیع کالاهای پلیمری چون: کیسه ‌زباله، کیسه فریزر، پد، سیم ظرفشویی؛ کالاهای بهداشتی چون: شامپو بدن، نرم‌کننده‌های موی سر، مایع دستشویی، صابون؛ در برندهای: پیکو، هوبو، رویا، اکتیو، حیات و… می‌پردازد.
 • خدمات تحقیقاتی آرین گستر: این شرکت در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و در زمینه تولیدات بر پایه بیوتکنولوژی فعالیت می‌کند. فروش انواع جلبک‌های زنده، فروش پودر جلبک اسپیرولینا، رنگدانه فیکوسیانین، سم میکروسیستین و ارائه مشاوره برای راه‌اندازی آزمایشگاه کشت میکروجلبک، از نمونه خدمات آرین گستر است.
 • پاکان پلاستکار: این شرکت در سال ۱۳۸۵ با هدف تامین نیازها در زمینه بسته‌بندی کالاهای پلاستیکی شرکت پاکشو و گروه صنعتی گلرنگ تاسیس شد. ساخت قالب‌های قطعات پلاستیکی، تولید قطعات پلاستیکی تزریقی و بادی، تولید کیسه‌های فریزر، زباله و کیسه‌های تبلیغاتی از نمونه فعالیت‌های این شرکت است.
 • صنایع سلولزی ماریناسان: این شرکت در سال ۱۳۸۶ با هدف فعالیت در صنایع سلولوزی تاسیس شد. محصولاتی چون دستمال کاغذی، دستمال حوله‌ای و توالت، نوار بهداشتی، پوشک بچه از تولیدات آن هستند که تحت برندهای سافتلن، بارلی، مرسی، نانسی، گلرنگ و صپیتا به بازر عرضه می‌شوند.
 • خدمات بیمه‌ای سایه‌بان امن آرین: این شرکت در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد و همانطور که از نام آن پیداست در زمینه ارائه خدمات بیمه‌ای فعالیت می‌کند.
 • گلرنگ سازه: این شرکت در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد و بخشی از امور ساختمانی گروه صنعتی گلرنگ را بر عهده دارد.
 • سرمایه‌گذاری توسعه صنایع گلرنگ: این شرکت در واقع یک هلدینگ سرمایه‌گذاری مادر است که در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد؛ و توانست به کمک زیرمجموعه‌های خود، محصولات غذایی مانند: کنسروها، سس‌ها، رب گوجه‌فرنگی، زعفران، برنج و… را تحت برندهای فامیلا، اویلا، سانتین و کیمبال وارد بازار کند.
 • پدیده شیمی جم: این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۳۸۸ به واسطه ادغام با شرکت دیگری به نام پدیده شیمی نیلی و در زمینه تولید مواد اولیه صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی آغاز کرد؛ سپس وارد حیطه چرم و نساجی، صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شد و در حال حاضر یکی از شرکت‌های شناخته شده در سطح بین‌المللی است.
 • فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش: این شرکت در سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی ثبت شد و با تاسیس فروشگاه‌های کوچک در زمینه خرده‌فروشی، ارائه کالاهای سوپرمارکتی و خواروبار فعالیت می‌کند. افق کورش بیش از ۲۰۰۰ شعبه در کشور دارد و در سال ۱۳۹۷ با نماد «افق» در بازار بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد.
 • سرمایه‌گذاری دارویی گلرنگ: این شرکت در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد و در زمینه تولید و صادرات محصولات دارویی فعالیت می‌کند. هلدینگ سرمایه‌گذاری دارویی گلرنگ در حقیقت یک شرکت مادر است که از طریق شرکت‌های زیرمجموعه خود از جمله فاران شیمی، آرین سلامت سینا، هستی آرین دارو و… به فعالیت‌های مربوطه می‌پردازد.
 • گسترش هستی آریا شیمی: این شرکت در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد و در زمینه تامین مواد مؤثره دارویی فعالیت می‌کند. محصولات مربوط به درمان اعتیاد به مواد مخدر، ضد درد و ضد التهاب، مهارکننده سرفه و… نمونه داروهای تولیدی آن است.
 • صنایع الکترونیک گلرنگ: این شرکت در سال ۱۳۸۹ با هدف فعالیت در زمینه فناوری‌های مرتبط به مدیا مثل تولید لوح‌های فشرده تاسیس شد و اولین تولیدکننده دیسک‌های بلوری در خاورمیانه است.
 • هستی آرین تامین: این شرکت در سال ۱۳۸۹ و با هدف فعالیت در زمینه مواد غذایی تاسیس شد. اولین محصول کارخانه چای بود و سپس انواع ادویه، آرد و سویا هم به سبد تولیدی آن افزوده شد که تحت برندهای اویلا، فامیلا، سانتین و بلوط به بازار عرضه می‌شوند.
 • سلامت پخش هستی: این شرکت در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد؛ و عمده فعالیت وی در زمینه پخش محصولات دارویی تولیدی و وارداتی گروه صنعتی گلرنگ است.
 • آنیتاسان: این شرکت در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد؛ و توزیع تولیدات گروه صنعتی گلرنگ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کل کشور را بر عهده دارد.
 • ایراندار: این شرکت در سال ۱۳۹۱ تاسیس و در ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید؛ و در زمینه تولید کاغذ گلاسه، آرت، متالایز، فارما و… فعالیت می‌کند.
 • مایازیست فرایند: این شرکت در سال ۱۳۹۱ با هدف تولید فرآورده‌های زیستی (مانند محصولات پروبیوتیک) تاسیس شد. مایازیست فرایند در مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست ‌فناوری قرار دارد و دارای چندین آزمایشگاه تحقیقاتی می‌باشد.
 • گلرنگ رسانه: این مؤسسه فرهنگی و ویدئو رسانه‌ای در سال ۱۳۹۱ با هدف توزیع و تولید فیلم در شبکه نمایش خانگی تاسیس شد؛ و در حال حاضر به ارائه خدمات فنی، میکس، مونتاژ، زیرنویس و صداگذاری، جلوه‌های ویژه و… به صورت حرفه‌ای می‌پردازد.
 • گلرنگ ترابر: این شرکت ترابری در سال ۱۳۹۲ تاسیس شد و همانطور که از نام آن پیداست در زمینه حمل‌ونقل و لجستیک فعالیت می‌کند. گلرنگ ترابر دارای شعب در شهرهای قزوین، تهران، بندرعباس، چابهار، بندرانزلی، اشتهارد، مشهد است و همچنین با تاسیس شرکت کارکیا سورنا، فعالیت خود را در سطح بین‌المللی گسترش داده است.
 • ماریناپخش هستی: این شرکت در سال ۱۳۹۳ به هدف پخش و توزیع محصولات سلولوزی تاسیس شد؛ و در حال حاضر فروش محصولات برندهای نانسی و بارلی در سطح کشور به صورت انحصاری در اختیار وی است.
 • کورش‌مال: این مجتمع تجاری، فرهنگی، تفریحی در سال ۱۳۹۳ تاسیس شد؛ و دارای ۶۰۰ واحد تجاری، شهربازی اختصاصی ژوپیتر، پردیس سینمایی و فوت‌کورت است.
 • واسپاری ارزش آفرین گلرنگ: این شرکت در سال ۱۳۹۵ تاسیس شد؛ و لیزینگ کالاهایی چون: خودرو، ماشین‌آلات صنعتی، هواپیما، اتوبوس، لوازم خانگی و… را بر عهده دارد.
 • گلرنگ سیستم: این شرکت با هدف فعالیت در حوزه IT در سال ۱۳۹۵ تاسیس شد؛ و ارائه‌دهنده خدمات مختلف گرافیکی، هوش تجاری و داده پژوهی، پشتیبانی محصولات نرم‌افزاری و… است.
 • سامان پویش تامین: این شرکت در سال ۱۳۹۵ با هدف تولید اکسسوری‌های فروشگاهی مثل: شلف، کانتر، ترولی و محصولات برودتی از قبیل: یخچال فریزرهای صنعتی تاسیس شد و با برند اسپات فعالیت می‌کند.
 • فامیلی مدرن: این شرکت با هدف احداث فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپرفامیلی در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد. هایپرفامیلی در حال حاضر در شهرهای تهران، البرز، قم، سمنان، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، کرمان، گلستان، مازندران و یزد دارای شعبه بوده بزرگترین شعبه آن در مجموعه گردشگری شاندیز مشهد در خراسان رضوری قرار دارد.
 • کشت و صنعت برنج کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد؛ و به صورت انحصاری در زمینه تولید و پخش برنج ایرانی فعالیت می‌کند. تولیدات وی در حال حاضر تحت برندهای فامیلا، آذوقه، ساحل‌کنار و اسپه در بازار عرضه می‌شود.
 • ویرا سیستم پویا: این شرکت در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد و به صورت تخصصی به طراحی و تولید نرم‌افزارهای فروشگاهی و سوپرمارکتی می‌پردازد.
 • توسعه تجارت الکترونیک کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۶ با هدف ورود به عرصه فروش اینترنتی کالا تاسیس شد و در حال حاضر با نام تجاری اُکالا فعالیت می‌کند.
 • ستاره طلایی سینا: این شرکت در سال ۱۳۹۶ با هدف ارائه خدمات بازرگانی و پخش کالا در قالب فروشگاه‌های زنجیره‌ای تاسیس شد؛ و در حال حاضر با برند سورنا فعالیت می‌کند و دارای حدود ۲۰۰۰ شعبه در سطح کشور است.
 • صنعت ماکیان کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد و همانطور که از نام آن پیداست بسته‌بندی و عرضه تخم ماکیان مثل مرغ، بلدرچین و کبک را بر عهده دارد و آنها را با برندهای کیمبال، فامیلا و سانتین به بازار عرضه می‌کند.
 • پروتئین ناب کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد و فعالیت خود را با واردات گوشت از کشورهای CISآغاز کرد؛ و پس از دو سال موفق به راه‌اندازی مجموعه دامپروری خود در استان خراسان رضوری شد و فروشگاه پرووتئینی محصولات تولیدی‌اش را در تهران افتتاح کرد.
 • پرتوشید زمان: این شرکت تبلیغاتی در سال ۱۳۹۷ تاسیس شد؛ و در زمینه تبلیغات دیجیتال، تلویزیونی، محیطی، تحقیقات بازاریابی و برندسازی فعالیت می‌کند.
 • پدیده پایدار صنعت ساختمان: این شرکت در سال ۱۳۹۷ تاسیس شد؛ و در زمینه تولید فرآورده‌های ساختمانی فعالیت می‌کند. محصول تولیدی آن، دیوارهای پانلی سبک ضد زلزله و عایق حرارت است که با برند والکریت به بازار عرضه می‌شود.
 • سبدگردان کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۷ تاسیس شد؛ و به ارائه خدمات سبدگردانی، مشاوره عرضه و پذیرش، تهیه گزارش توجیهی و… می‌پردازد.
 • طلای ناب کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۷ با هدف فعالیت در زمینه مواد غذایی تاسیس شد؛ و در حال حاضر محصولاتی چون: زعفران، خرما، نبات و زرشک را با برند فامیلا به بازار عرضه می‌کند.
 • فرآورده‌های پروتئینی کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۸ با هدف تولید و عرضه مواد غذایی پروتئینی تاسیس شد؛ و در حال حاضر به توزیع گوشت و مرغ بسته‌بندی شده با برند کیمبال مشغول است.
 • کوروش پخش: این شرکت در سال ۱۳۹۸ تاسیس شد؛ و پخش و توزیع بخشی از محصولات برندهای کیمبال، فامیلا، همخوان و مشکین را در کشور به عهده دارد.
 • دارانا مهر: این شرکت در سال ۱۳۹۸ و با هدف تولید محصولات نوشیدنی در کشور تاسیس شد. در حال حاضر محصول آب آشامیدنی آن در برندهای اُلایف و تی‌رکس به بازار عرضه می‌شود.
 • صنعت میوه کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۸ تاسیس شد و به عنوان تامین‌کننده میوه و محصولات باغی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای، رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها و… در کشور فعالیت می‌کند.
 • پسته کوروش: این شرکت در سال ۱۳۹۸ با هدف صادرات خشکبار به خصوص پسته تاسیس شد؛ و در حال حاضر علاوه بر این موضوع، در زمینه تامین خوراک و داروهای دام و طیور، بذر و کود کشاورزی فعالیت می‌کند.
 • پاکان بسپار آرین: این شرکت در سال ۱۳۹۸ تاسیس شد و در زمینه بسته‌بندی پلیمری محصولات شوینده، سلولزی، بهداشتی، غذایی و… فعالیت می‌کند.

پذیرش در بورس گروه صنعتی پاکشو

گروه صنعتی پاکشو در دی ماه سال ۱۳۹۲ با سرمایه ۷۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال در بازار بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد؛ و با نماد «پاکشو» در گروه محصولات شیمیایی و زیرگروه تولید شوینده‌ها، عطر و محصولات آرایشی فعالیت می‌کند.

لیست سهامداران اصلی این شرکت در بورس به شرح زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت گروه صنعتی گلرنگ-سهامی خاص- ۱ ملیارد ۵۹٫۴۶۰ %
شرکت گروه مهدسرمایه گذاری خاورمیانه-سهامی خاص ۴۳۷ میلیون ۲۱٫۸۴۰ %
شرکت گروه سرمایه گذاری کوروش-سهامی خاص- ۱۸۰ میلیون ۹ %
شرکت سرکلندپارس-سهامی خاص- ۶۱ میلیون ۳٫۰۵۰ %

افزایش سرمایه نماد پاکشو

لیست افزایش سرمایه‌های پاکشو را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه قبلی
(میلیون ریال)
سرمایه جدید
(میلیون ریال)
محل افزایش سرمایه
۱۳۹۶ ۴۲٫۸ % ۷۰۰٫۰۰۰ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ مطالبات و آورده نقدی سهامداران
۱۳۹۸ ۱۰۰ % ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ سود انباشته

توقف نماد پاکشو

پاکشو تاکنون هیچ‌گاه توقف طولانی نماد را تجربه نکرده است و توقف‌های او حداکثر ۱۵ روز بوده‌اند. در ادامه چند مورد آن را مشاهده می‌کنیم:

 • از تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۹ الی ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ به مدت ۱۵ روز به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
 • از تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ الی ۱۳۹۸/۱۲/۰۳ به مدت ۱۰ روز به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
 • از تاریخ ۱۳۹۳/۰۲/۱۷ الی ۱۳۹۳/۰۲/۲۹ به مدت ۱۲ روز به دلیل شفاف‌سازی درخصوص خرید شرکت ایراندار

بالاترین قیمت نماد پاکشو

بالاترین قیمت سهام پاکشو تاکنون ۱۱۱۹۶۸ ریال و کمترین آن ۷۸۲۰ ریال بوده است؛ تصویر زیر نوسان قیمت این نماد را از ابتدای فعالیتش در بازار بورس تا این لحظه نمایش می‌دهد:

نماد پاکشو

سخن آخر

گروه صنعتی پاکشو یکی از قدرتمندترین شرکت‌های فعال در ایران است و در بازار بورس هم بزرگترین صنعت فعال در گروه خود به حساب می‌آید. اگر میزان کمترین و بیشترین قیمت سهام آن را در نظر بگیرید، در هر دو حالت از بسیاری نمادهای معروف رقم بالاتری را مشاهده می‌کنید و تصویر نوسان آن نیز سیر صعودی متوالی را نشان می‌دهد.

اگرچه این نماد هم در زمان اصلاح بازار، روند نزولی را طی کرد؛ اما اگر میزان افت آن را با رشد قبلی‌اش در تصویر مقایسه کنید، متوجه خواهید شد حرکت نزولی ناچیز بوده و به عبارتی سهامدار نسبت به سرمایه اولیه هم‌چنان در حال کسب سود است و شاید از سود، کمی ضرر کرده باشد!

و در آخر توجه داشته باشید که اعم فعالیت‌های مجموعه پاکشو در راستای رفع نیازهای اساسی مانند صنایع غذایی، شوینده و دارویی بوده و در کنار سودی که در بازار سهام برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، همواره در حال خدمات‌رسانی به عام جامعه است و همین نداشتن مشتری خاص و عدم توجه به قشری محدود باعث محبوبیت این برند گشته؛ و به عبارتی سرمایه‌گذاری در این سهم، به معنای پیوستن به چرخه تامین نیازهای خود و عموم جامعه است.