سرگذشت یک نماد: ونفت

ونفت

تاریخچه سهم

شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت، در آذر ماه سال 1375 به صورت یک شرکت سهامی عام تاسیس شد. این شرکت در واقع به عنوان یک هلدینگ شناخته می‌شود که جهت توسعه طرح‌های مختلف تولیدی، صنعتی، ‌تجاری،‌ خدماتی، فرهنگی و… در شرکت‌ها و مجتمع‌ها به سرمایه‌گذاری می‌پردازد.

به صورت دقیق‌تر سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در پروژه‌های نفت و گاز به منظور اکتشاف، استخراج و تصفیه نفت خام و فرآورده‌های آن و همچنین تامین، تجهیز و تولید محصولات این صنایع و فعالیت‌های مربوط به نگهداری، انتقال و عملیات سوخت‌رسانی می‌باشد.

از نمونه فعالیت‌های در حال انجام این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عملیات سوخت‌رسانی به هواپیماها در فرودگاه بین‏‌المللی امام‌خمینی(ره) – (شرکت سوخت‏‌رسانی و خدمات فرودگاهی اوج).
 • راه‌اندازی جایگاه‌های سوخت کوچک در شهر تهران (شرکت سوخت‏‌رسانان پترو ایرانیان پاک).
 • سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع آب و فاضلاب و کشاورزی با تولید انواع لوله‌‏های تک‏‌جداره و کاروگیت (شرکت جوی‏ گستر نفت).
 • سرمایه‌گذاری در زمینه حفاری با تولید افزودنی‏های گل حفاری مانند: امولیس فایر اولیه و ثانویه، تعلیق ‏شکن‏، روان‏ساز، مواد ضدخوردگی، مواد فوم و آنتی‌فوم (شرکت دانش بنیان شیمیایی نفت گستر).
 • سرمایه‌گذاری در پروژه ‌های راه‌سازی، ساختمانی و حمل‌و‌نقل فرودگاهی و ریلی مانند راه‌آهن و مترو.
 • ساخت پایانه نفتی جهت انتقال نفت (شرکت ره‏ گستر نفت).
 • احداث پایانه برای ذخیره‌سازی نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی در جزیره قشم (شرکت سرمایه‏‌گذاری نفت قشم).

هلدینگ سرمایه­ گذاری صنعت نفت، دارای زیرمجموعه‌های بسیاری است که در ادامه لیستی از شرکت‌های تابعه آن ارائه می‌گردد:

 • شرکت کنترل گاز اکباتان: این شرکت در سال 1362 تاسیس شد و در ابتدا تنها به ساخت رگولاتور گاز شهری می‌پرداخت و پس از آن در طی سال‌ها فعالیت، کار خود را در زمینه‌های مختلف مربوط به صنایع نفت و گاز گسترش داد و با واحد‌های بسیاری مانند: شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت همکاری کرد. هم‌اکنون شرکت کنترل گاز اکباتان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات ایمنی، تنظیم و اندازه‌گیری گاز شهری در سطح خاورمیانه است.
 • شرکت شیمیایی نفت گستر: این شرکت در سال 1376 به عنوان یک شرکت دانش بنیان تاسیس شد. نفت گستر اولینتولیدکننده افزودنی‌‏های گل حفاری در کشور است. همچنین این شرکت در زمینه تولید افزودنی‏‌هایی مانند: امولسیفایر گل پایهآبی، ترکیبات تعلیق شکن، روان‌ستز، مواد ضدخوردگی، مواد فوم و آنتی‌فوم حفاری هم فعالیت دارد. شرکت شیمیایی نفت گستر در سال‌های اخیر توانسته آزمایشات تحقیقاتی خود را توسعه دهد و موارد مورد نیاز شرکت‌های نفتی (که تا چندی پیش از کشورهای دیگر وارد می‌شد) را تولید نماید.
 • شرکت ره گستر نفت: این شرکت در سال 1378 با هدف حضور در پروژه‌های عمرانی و صنعتی تاسیس شد. از نمونه فعالیت‌های آن: تثبیت اراضی منطقه ویژه اقتصادی پارس، عملیات بهسازی اراضی سایت شیمیایی لاوان، کیان و هرمز، توسعه و بهسازی باند فرودگاه جزیره لاوان، زیرسازی راه‏‌آهن ایستگاه کویر – گرمسار و… است.
 • شرکت پترو کام کیش: این شرکت در سال 1378 تاسیس شد و در زمینه ساخت مواد و محصولات شیمیایی (هیدروکربن‌های سبک، محصول واحدهای تولیدی بجز مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاهها) فعالیت دارد.
 • شرکت سوخت‌رسانی و خدمات فرودگاهی اوج: در سال 1379 شرکت اوج به عنوان اولین شرکت خصوصی سوخت‌رسانی هواپیما در ایران تاسیس شد؛ و هم‌اکنون عملیات سوخت‌رسانی در فرودگاه بین‏‌المللی امام خمینی(ره) بر عهده این مجموعه می‌باشد.
 • شرکت جوی گستر نفت: این واحد با مشارکت شرکت سرمایه ‏گذاری صنعت نفت و شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و فاضلاب تهران در سال 1379 تاسیس شد؛ و تولیدکننده لوله‌‏های پلی ‏اتیلنی تک‌جداره و دوجداره فاضلابی و ورقه‌های پلیمری است.
 • شرکت نفت جی اروند: این شرکت در سال 1382 تاسیس شد و به عنوان بزرگترین تولیدکننده انواع قیر در سطح خاورمیانه شناخته می‌شود. شرکت نفت جی اروند دارای مجهزترین آزمایشگاه صنعتی قیر در کشور بوده و تولیدات آن به بسیاری از کشورها صادر می‌شود.
 • شرکت سرمایه گذاری نفت قشم: این شرکت در سال 1383 در در منطقه آزاد قشم تاسیس شد و به سرمایه‌گذاری در بخش‎های بالادستی و میان‏دستی صنایع نفت و گاز، مانند: ذخیره ‏سازی نفت خام و… می‌پردازد.
 • شرکت سوخت‌رسانان پترو ایرانیان پاک (پتران): این شرکت در سال 1395 با برند پتران ثبت رسید و در زمینه سوخت‌رسانی در حوزه فرآورده‌های نفتی مایع و CNGفعالیت می‌کند.
 • شرکت توسعه تجهیز پترو ایرانیان: شرکت سرمایه ‏گذاری صنعت نفت در سال 1397 با هدف تامین خوراک صنایع پتروشیمی، این واحد را تاسیس کرد. در واقع شرکت توسعه تجهیز پترو ایرانیان به نقل و انتقال گاز اتان از طریق خطوط لوله زمینی و دریایی مابین مجتمع‌های پتروشیمی می‌پردازد. این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی واقع شده است.
 • شرکت پیشگامان توسعه مایع سازی گاز هرمز: این شرکت در سال 1398 در استان بوشهر تاسیس شد. فعالیت وی: تولید و فرآوری محصولات پتروشیمی و شیمیایی، انجام مایع‌سازی، انتقال، فروش، صادرات و کلیه فعالیت های مرتبط با هیدروکربن‌ها و انجام عملیات‌های بازرگانی مربوط به فرآورده های پتروشیمی است.
 • شرکت پیشگامان توسعه کارمایه آپادانا: در سال‌های اخیر کسب‌وکارهای نوپای بسیاری در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی شده‌اند. شرکت پیشگامان توسعه کارمایه آپادانا به سرمایه‌گذاری، مشارکت و مدیریت در کسب‌وکارهای نوپای حوزه انرژی می‌پردازد. این شرکت در سال 1398 تاسیس شده و هم‌اکنون با برند «آپادانا ونچرز» شناخته می‌شود.

شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در بازار بورس

شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت در خرداد ماه سال 1382 با سرمایه 136 ملیارد ریال از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یک شرکت بورسی پذیرفته شد و با نماد «ونفت» شناخته می‌شود. ارزش دارایی­های سهام‏داران نماد ونفت، طی سرمایه‌گذاری‌های وی در کسب و کارهای صنایع میانی صنعت نفت و گاز رشد خوبی داشته و کسب جایگاه در بین یکی از 5 شرکت برتر نفتی در بازار بورس و اوراق بهادار، از چشم‌اندازهای این شرکت است.

سهامداران عمده ونفت، شرکت سرمایه­‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و همچنین کارکنان و  بازنشستگان صنعت نفت کشور به صورت افراد حقیقی هستند. دیگر سهامداران عمده این نماد نیز به شرح زیر است:

سهامدار مقدار سهام درصد سهام
شرکت سرمایه گذاری اهداف 660 ملیون 40.000 درصد
شرکت گروه مالی سپهرصادرات 40 ملیون 2.420 درصد
صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا 25 ملیون 1.040

شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت از زمان پیوستن به بازار بورس تا کنون طی چندین مرحله افزایش سرمایه داشته که لیست آن‌ها در جدول زیر قابل مشاهده است:

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه جدید (ریال) محل افزایش سرمایه
1382 50 204.010.294.000 مطالبات و آورده نقدی سهامداران
1384 65 336.616.985.000 مطالبات و آورده نقدی سهامداران
1385 69.7 571.228.824.000 مطالبات و آورده نقدی سهامداران
1388 48.8 850.000.000.000 مطالبات و آورده نقدی سهامداران
1392 35.3 1.150.000.000.000 سود انباشته، مطالبات و آورده نقدی سهامداران
1393 6.4 1.223.600.000.000 سود انباشته
1394 34.8 1.650.000.000.000 سود انباشته

همچنین شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت جزو سهامدار اصلی دو نماد فكباتا با درصد سهام 99.950 و شجی با درصد سهام 99.990 است.

صنعت نفت در بازار بورس و اوراق بهادار دارای دو گروه اصلی: «استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف» و «فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای» و سه زیرگروه « تولید محصولات پالایش شده پتروشیمی» ، «ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده» و « سایر فرآورده های نفتی و سوختی» است. شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای و در زیرگروه سایر فرآورده های نفتی و سوختی فعالیت می‌کند.

از دیگر نمادهای فعال در این زمانه می‌توان: شبندر، شنفت، شپاس، شرانل، شاوان، شراز، شپنا، شسپا، شبریز و شبهرن را نام برد.

تنها توقف طولانی نماد ونفت مربوط به تاریخ 23 اسفند 1388 تا 14 اردیبهشت 1389 به مدت 51 روز و به دلیل برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده بود. همچنین بالاترین قیمت هر سهم این نماد تاکنون 21070 و کمترین آن 889 ریال بوده است. در تصویر زیر نمودار تغییر قیمت سهام شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت قابل مشاهده است.

سخن آخر

صنایع مربوط به حوزه انرژی در ایران دارای گسترگی فراوان است و به عبارتی اقتصاد کشور تا حد زیادی در گرو فعالیت این صنایع و زیرمجموعه‌های آن می‌باشد. به عبارتی نفت، گاز و پتروشیمی پشتیبان 90درصد از صنایع و تولیدات داخلی هستند و البته بخش قابل توجهی از این انرژی‌ها مانند: نفت خام استخراج شده، گاز و… به دیگر کشورها صادر می‌شوند.

با پیشرفت علم و دستیابی به فناوری‌های جدید، بهره‌برداری از تولیدات مربوط به حوزه انرژی نیز هر روز در حال فزونی بوده و در سال‌های اخیر کسب‌وکارهای نوپایی را می‌توان مشاهده کرد که فعالیت آنها به نوعی در گرو نفت، گاز و پتروشیمی است.

سرمایه‌گذاری در این کسب‌وکارها، باعث بکارگیری نیروی جوان و همچنین ترقی کشور می‌شود؛ ولیکن از طرفی با توجه به تخصصی بودن فعالیت‌های این حوزه، تشخیص کاربردی بودن و همچنین سودده بودن آن از عهده عوام خارج است.

شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت را می‌توان یکی از موثر‌ترین نهادها در این زمینه دانست. این شرکت با اختیار داشتن نیروی متخصص به سرمایه‌گذاری در صنایع و کسب‌وکارهای مختلف این حوزه می‌پردازد و از هدر‌رفت وقت، انرژی و سرمایه افراد جلوگیری می‌کند.

و از طرفی با توجه به حضور فعال شرکت سرمایه­ گذاری صنعت نفت در بازار بورس، سرمایه‌گذار با تهیه سهام این شرکت به صورت غیرمستقیم به حمایت از صنایع نوپای حوزه انرژی، گسترش طرح‌های تولیدی، عمرانی و همچنین افزایش سرمایه خود پرداخته است.