سرگذشت یک نماد: وغدیر

وغدیر

تاریخچه سهم

شرکت سرمایه گذاری غدیر، یک هلدینگ چند رشته‌ای است که خود به عنوان هلدینگ مادر بوده و توسط 8 زیرمجموعه اصلی به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، ساختمان‌سازی، سیمان، حمل‌ونقل، صنایع معدنی، برق و انرژی، تجاری‌ و مالی، فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌پردازد و هم‌اکنون مالکیت 130 شرکت را در اختیار دارد.

این شرکت در سال 1370 با سرمایه 10 ملیارد ریال توسط بانک صادرات ایران تاسیس شد؛ و در قالب یک شرکت سهامی خاص با نام «شرکت سرمایه گذاری بانک صادرات» فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1375 طی اصلاحاتی که در ساختار مالی شرکت صورت گرفت، نام آن به «شرکت سرمایه گذاری غدیر» تغییر یافت و سرانجام در سال ۱۳۸۷ توسط سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح خریداری شد.

پس از انتقال مالکیت شرکت سرمایه گذاری غدیر به سازمان تأمین‌اجتماعی نیروهای مسلح، تغییر شگرفی در روند فعالیت این هلدینگ صورت گرفت؛ و طی این سال‌ها موفق شد سرمایه‌گذاری‌های خود را در کسب‌وکارهای متنوعی گسترش دهد؛ و این تنوع را با تاسیس شرکت‌های زیرمجموعه، به گروه‌های مجزا تقسیم کرده و توانست مدیریت خوبی بر روند هر کدام داشته باشد.

در ادامه به بررسی 8 گروه زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر و شرکت‌های تابعه آنها می‌پردازیم:

گروه اول: ساختمان

اولین زیرمجموعه هلدینگ سرمایه گذاری غدیر،  ﺷﺮﮐﺖ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن است. این شرکت در سال 1364 با نام ﺷﺮﮐﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن و به صورت سهامی خاص و  در شهر تبریز فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1377 دفتر اصلی شرکت به تهران منتقل شد و توانست تا حدودی فعالیت خود را در زمینه ساختمان‌سازی گسترش دهد.

این شرکت سرانجام در سال 1383 با تغییر هویت به سهامی عام، با نام جدید «ﺷﺮﮐﺖ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن» به عنوان زیرمجموعه هلدینگ سرمایه گذاری غدیر شناخته شد.

همانطور که از نام این مجموعه پیداست، فعالیت‌های وی همگی مربوط به صنعت ساختمان می‌باشد؛ سرمایه‌گذاری جهت احداث و توسعه کارخانه‌های مصالح ساختمانی، خرید، فروش و اجاره ابزارها و ماشین‌آلات ساختمانی، خرید زمین با هدف احداث مجتمع و شهرک، خرید و فروش سهام و اوراق بهادار مربوط به حوزه ساختمان، نمونه‌ای از این فعالیت‌ها هستند.

ﺷﺮﮐﺖ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن خود دارای 7 شرکت تابعه به شرح زیر است:

شرکت‌های آ.س.پ – تیساکیش- مهندسی و ساخت پارس سازه- پیمان غدیر- افق سازه پایا- سرپناه فارس- توسعه صنعت ساختمان غدیر خوزستان.

گروه دوم: سیمان

ﺷﺮﮐﺖ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ و ﺻﻨﻌﺖ ﻏﺪﯾﺮ، دومین زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر است که تاریخ ثبت آن به سال 1377 باز می‌گردد. این هلدینگ در ابتدا با نام «شرکت رایان تولید پویا»، در قالب یک شرکت سهامی خاص و با سرمایه 1.000.000 ریال فعالیت خود را آغاز کرد.

رایان تولید پویا در سال 1382 به شرکت سهامی عام تغییر هویت داد و با نام جدید «سرمایه گذاری صنعت سیمان» فعالیت خود را در زمینه توسعه طرح‌ها و واحدهای تولیدی صنعت سیمان گسترش داد؛ و از سال 1384 به عنوان زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر و  با نام «ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ و ﺻﻨﻌﺖ ﻏﺪﯾﺮ» به رسمیت شناخته شد.

این هلدینگ هم‌اکنون در زمینه تولید و حمل‌ونقل سیمان، تولید بتن، آهک و زغال‌سنگ فعالیت می‌کند و دارای 6 شرکت تابعه اصلی با نام‌های: سیمان دشتستان، سیمان سپاهان، سیمان سفید شرق، سیمان کردستان، سیمان شرق، شرکت مهندسی و تحقیقات غدیر است.

گروه سوم: حمل و نقل

سومین زیرمجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر، ﺷﺮﮐﺖ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺳﺎﺣﻞ و ﻓﺮاﺳﺎﺣﻞ ﻧﮕﯿﻦ ﮐﯿﺶ است که در سال 1389 ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﺳﻬﺎﻣﯽ ﺧﺎص در منطقه آزاد جزیره کیش به ثبت رسید. مالک 100درصد سهام این شرکت، سرمایه‌گذاری غدیر است.

فعالیت وی در زمینه ارائه خدمات فنی، مهندسی، پیمانکاری و مدیریت در بخش صنایع دریایی و ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز و اﻧﺮژى، ﺗﺎﻣﯿﻦ و ﺗﺠﻬﯿﺰ ﮐﻠﯿﻪ اﻣﮑﺎﻧﺎت ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز و ﻣﻮرد ﻣﺼﺮف در ﺻﻨﺎﯾﻊ درﯾﺎﯾﻰ، مثل پشتیبانی از سکوهای دریایی، ﻻﯾﺮوﺑﻰ، ﯾﺪك‌ﮐﺸﻰ، ﭼﺮاغﻫﺎى درﯾﺎﯾﻰ، ﺗﺠﺴﺲ و ﻧﺠﺎت، راﻫﻨﻤﺎﯾﻰ ﮐﺸﺘﻰ‌ﻫﺎ می‌باشد.

گروه چهارم: نفت، گاز و پتروشیمی

شرکت سرمایه گذاری توسعه الوند غدیر در سال 1386 به صورت یک شرکت سهامی خاص با هدف سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی تاسیس شد.  این شرکت پس از گذشت 3 سال از فعالیت خود در بهمن ماه 1389 با نام جدید «گسترش نفت و گاز پارسیان» به هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر پیوست و هم‌اکنون به عنوان چهارمین زیرمجموعه این هلدینگ شناخته می‌شود.

همانطور که می‌دانید کشور ایران از لحاظ دارا بودن منابع طبیعی مانند نفت و گاز بسیار غنی بوده و بهره‌برداری از این منابع تنها مشروط به سرمایه‌گذاری، تجهیز و تامین نیروی متخصص می‌باشد. گروه گسترش نفت و گاز پارسیـان یکی از مجموعه‌هاییست که به صورت جدی به این مهم می‌پردازد و پروژه‌های موفقی مانند: افتتاح فاز سه آمونیاک و اوره پتروشیمی شیراز را در رزومه خود دارد.

ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺳﺎﻻﻧﻪ 5/3 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﻦ اوره، 3 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﻦ ﻣﺘﺎﻧﻮل، ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺑﯿﺶ از 8 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﻦ اﻧﻮاع ﻓﺮآورده ﻫﺎی ﭘﺘﺮوﺷﯿﻤﻰ و ﻓﺮآورده ﻫﺎى ﻧﻔﺘﻰ از دیگر دستاوردهای این شرکت است.

گروه گسترش نفت و گاز پارسیـان هم‌اکنون دارای چهار شرکت تابعه: پتروشیمی پردیس، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تبریز و پتروشیمی شیراز می‌باشد؛ و گسترش دامنه فعالیت در حوزه ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻰ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﭘﺘﺮوﭘﺎﻻﯾﺸﻰ، ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ رﯾﻠﻰ، ﺳﺎﺧﺖ و ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﻧﻔﺖ از برنامه‌های در دست اجرای این شرکت است.

گروه پنجم: صنایع و معادن

ﺷﺮﮐﺖ ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺻﻨﺎﯾﻊ و ﻣﻌﺎدن ﻏﺪﯾﺮ پنجمین زیرمجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر است؛ که در سال 1390 و در قالب شرکت سهامی خاص تاسیس شد و به صورت کلی به سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع و معادن می‌پردازد.

این مجموعه هم‌کنون دارای 9 شرکت تابعه است که در 4 بخش از حوزه صنایع و معادن و به شرح زیر فعالیت می‌کنند:

بخش آهن و فولاد: شرکت‌های فولاد آلیاژی ایران، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، سنگ آهن گهر زمین، فولاد غدیر نی‌ریز، توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، توسعه فولاد قشم

بخش آلومینیوم: مجتمع آلومینیم جنوب

بخش اکتشاف: شرکت اکتشاف صنایع و معادن غدیر

بخش غیرمعدنی: شرکت موتوژن

گروه ششم: برق و انرژی

ﺷﺮﮐﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری ﺑﺮق و اﻧﺮژی ﻏﺪﯾﺮ، ششمین و یکی از فعال‌ترین زیرمجموعه‌های هلدیگ سرمایه‌گذاری غدیر است. این شرکت فعالیت خود را در سال 1390 با سرمایه 100 ﻣﯿﻠﯿﺎرد رﯾﺎل آغاز کرد و هم‌اکنون دارای 18 شرکت تابعه و سرمایه‌ای بالغ بر 7.200 ﻣﯿﻠﯿﺎرد رﯾﺎل می‌باشد.

هدف اصلی این شرکت سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر بوده و در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های عرضه‌کننده مستقیم برق در کشور شناخته می‌شود.

سیکل ترکیبی گیلان، سیکل ترکیبی بهبهان، نیروگاه ابوموسی، نیروگاه خورشیدی اصفهان، نیروگاه خورشیدی یزد، نیروگاه خورشیدی قم و سیکل ترکیبی هرمز، نمونه پروژه‌های در حال بهره‌برداری و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی لامرد و سیکل ترکیبی قشم از پروژه‌های در دست اجرای ﺷﺮﮐﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ‌ﮔﺬاری ﺑﺮق و اﻧﺮژی ﻏﺪﯾﺮ هستند.

لیست شرکت‌های تابعه این مجموعه به شرح زیر است:

توسعه مسیر برق گیلان، غدیر انرژی هامون ابوموسی، تولید برق خوزستان غدیر، توسعه برق غدیراکسین، غدیر انرژی لامرد، تولید انرژی‌گستر قشم، پیشرو تولید برق غدیر، برق و انرژی خورشیدی غدیر، پارس قائم گستر، توسعه خدمات انرژی ارژن، انرژی تابان پویا – خنج، برق انرژی پاینده جم، توسعه برق و انرژی غدیر مازندران، مدیریت تولید برق گیلان، توسعه خورشیدی غدیر قم، غدیر انرژی فاتا.

گروه هفتم: فن‌آوری اطلاعات

هفتمین زیرمجموعه هلدینگ سرمایه گذاری غدیر، شرکت خدمات انفورماتیک راهبر است که در سال 1370 توسط وزارت بازرگانی تاسیس شد و در سال 1390 طی طرح خصوصی‌سازی به عنوان یک شرکت مجزا و خصوصی به هلدینگ سرمایه گذاری غدیر پیوست.

گروه خدمات انفورماتیک راهبر، دارای بیش از بیست سال تجربه در زمینه انفورماتیک بوده و پروژه‌های موفقی مانند: سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، سامانه ثبت و صدور کد رهگیری معاملات خودروی کشور، سامانه کنترل اصالت و رهگیری کالا، سیستم تدارکات الکترونیکی مواد صنعت نفت و ده‌ها پروژه دیگر را در رزومه خود دارد.

خدمات انفورماتیک راهبر دارای 5 شرکت تابعه با نام‌های توسعه سامانه بهنگام غدیر، سامانه‌های رهگیری یکپارچه راهبر سریر، سامانه‌های یکپارچه تعاملات الکترونیکی دانا، فن‌آوران اعتماد راهبر، ریل کام راهبر است و غالب خدمات این شرکت‌ها در زمینه تولید و پشتیبانی نرم‌افزار، شبکه داده‌های رایانه‌ای مخابرات، تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، تولید و ارائه دستگاه‌های جانبی و… است.

گروه هشتم: مالی و بازرگانی

ﺷﺮﮐﺖ ﮔﺴﺘﺮش ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻮﯾﻦ اﯾﺮاﻧﯿﺎن یک هلدینگ مالی است که در سال 1392 ، در قالب شرکت سهامی خاص و با هدف سرمایه‌گذاری در  حوزه‌های ﺑﯿﻤﻪ، ﮐﺎرﮔﺰارى، ﻟﯿﺰﯾﻨﮓ و ﺑﺎﻧﮑﺪارى، به عنوان آخرین زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری غدیر تاسیس شد؛ و مالک 100درصد سهام آن نیز شرکت سرمایه‌گذاری غدیر می‌باشد.

از اهداف این شرکت می‌توان ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺻﻨﺪوق ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ‌ﮔﺬارى در ﺧﺎرج از ایران و جذب سرمایه‌گذار خارجی، ﺗﺄﺳﯿﺲ ﺷﺮﮐﺖ ﺗﺄﻣﯿﻦ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﺎرﮐﺖ ﻧﻬﺎدﻫﺎى ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﻰ و تاﺳﯿﺲ ﻣﻮﺳﺴﻪ رﺗﺒﻪ‌ﺑﻨﺪى ﺑﺎ ﻣﺸﺎرﮐﺖ ﯾﮏ ﻣﻮﺳﺴﻪ رﺗﺒﻪ‌ﺑﻨﺪى ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﻰ را نام برد.

پذیرش در بورس شرکت سرمایه گذاری غدیر

شرکت سرمایه گذاری غدیر در سال 1374 (زمانی که هنوز در مالکیت بانک صادرات ایران بود)، به شرکت سهامی عام تغییر هویت داد و در همان سال با نماد وغدیر در بازار بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد؛ و هم‌اکنون با سرمایه 72 ملیارد ریال به عنوان بزرگترین شرکت چند رشته‌ای در بورس فعالیت می‌کند.

در جدول زیر لیستی از سهامداران اصلی نماد وغدیر در بازار بورس قابل مشاهده است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح 13 ملیارد 17.750 %
صندوق های بیمه نیروهای مسلح 11 ملیارد 14.990 %
موسسه صندوق بازنشستگی،وظیفه،ازكارافتادگی وپ 11 ملیارد 14.910 %
شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح1 4 ملیارد 5.440 %
شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح-س 3 ملیارد 4.340 %
موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان وعشایر 3 ملیارد 4.160 %
شركت گروه توسعه مالی مهرآیندگان-سهامی عام 2 ملیارد 3.210 %
شركت توسعه ومدیریت سرمایه صبا-سهامی خاص- 1 ملیارد 2.030 %
شركت بیمه كوثر-سهامی عام- 1 ملیارد 1.990 %
صندوق بیمه عمروحوادث نیروهای مسلح 1 ملیارد 1.880 %
شركت سرمایه گذاری ملی ایران-سهامی عام- 1 ملیارد 1.830 %
شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح2 1 ملیارد 1.660 %
شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح3 1 ملیارد 1.660 %
صندوقهای ب-پ-كاركنان شركت ملی نفت 1 ملیارد 1.510 %

در گروه «شرکت‌های صنعتی چند رشته‌ای» بازار بورس و اوراق بهادار، تنها 5 نماد  وغدیر، وبانک، شستا، وامید، وصندوق فعال هستند؛ که تمامی آن‌ها از پرقدرت‌ترین سهم‌ها بوده و هر کدام سرمایه‌گذار تعداد زیادی از دیگر شرکت‌های بورسی می‌باشند.

جدول زیر تعدادی از شرکت‌های بورسی و فرابورسی که وغدیر جزو سهامداران آنهاست را نشان می‌دهد:

نام شرکت نماد گروه درصد «شرکت سرمایه‌گذاری وغدیر» از کل سهام شرکت
بین‌المللی‌ توسعه ‌ساختمان ثاخت انبوه سازی، املاك و مستغلات 12.620 %
آ.س.پ آ.س.پ بازار اول فرابورس
انبوه سازی، املاك و مستغلات
8.480 %
سنگ آهن گهرزمین كگهر بازار دوم فرابورس
استخراج کانه های فلزی
21.280 %
موتوژن‌ بموتو ماشین آلات و دستگاه‌های برقی 10.430 %
توسعه مسیر برق گیلان بگیلان بازار دوم فرابورس
عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم
1.610 %
گسترش نفت و گاز پارسیان پارسان محصولات شیمیایی 67.430 %
پتروشیمی پارس پارس محصولات شیمیایی 18.570 %
توسعه‌ صنایع‌ بهشهر وبشهر محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شكر 8.050 %
بین المللی ساروج بوشهر ساروج بازار پایه زرد فرابورس
سیمان، آهك و گچ
25.720 %
تامین سرمایه نوین تنوین فعالیتهای كمكی به نهادهای مالی واسط 3.850 %

وغدیر از ابتدای فعالیت خود در بازار بورس و اوراق بهادار تاکنون، تنها طی یک مرحله از آبان تا اسفند 1388 توقف طولانی نماد را تجربه است؛ همچنین افزایش سرمایه‌های این نماد در 6 مرحله و به شرح زیر بوده:

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه جدید محل افزایش سرمایه
1390 97.5 % 12.000.000  ملیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران
سود انباشته
اندوخته طرح و توسعه
1391 33.3 % 16.000.000  ملیون ریال سود انباشته
1392 12.5 % 18.000.000  ملیون ریال سود انباشته
1393 100 % 36.000.000  ملیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران
اندوخته طرح و توسعه
1394 28 % 46.080.000 ملیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران
1395 56.2 % 72.000.000  ملیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران
اندوخته طرح و توسعه

بالاترین قیمت سهام نماد وغدیر تاکنون 21980ریال و کمترین قیمت آن 1030ریال بوده است. در تصویر زیر می‌توانید نمودار نوسان قیمت وغدیر را مشاهده نمایید.

سخن آخر

فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری تاثیر بسزایی در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور دارد. این شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عظیم (مانند پروژه‌های نفت، گاز، برق و…) به آبادانی کشور کمک می‌کنند و با افزایش حجم صادرات و کاهش واردات یک قدم مثبت اقتصادی برمی‌دارند.

از طرفی مشارکت در طرح‌ها و احداث واحد‌های مختلف صنعتی موجب اشتغال‌زایی در کشور شده و کاهش نرخ بیکاری را می‌توان دومین قدم مثبت آنها تلقی کرد؛ همچنین در بسیاری از این پروژه‌ها به پرسنل، آموزش‌های تخصصی ارائه می‌شود که در کنار اشتغال‌زایی برای آنها، تربیت نیروی خبره هم صورت گرفته است.

از طرف دیگردر نظر بگیرید که یک شرکت سرمایه‌گذاری مانند غدیر در بازار بورس و اوراق بهادار فعال است، و پروژه‌های زیرمجموعه آن هم در قالب شرکت‌های تابعه در بورس پذیرفته شده‌اند. این فرآیند در حجم وسیع تاثر خوبی در رونق بازار بورس دارد؛ چنانچه سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس هم‌اکنون یکی از محبوب‌ترین سهم‌هاست و این مورد را می‌توان با مقایسه قیمت سهام و ارزش بازار آنها با دیگر صنایع به راحتی دریافت.