سرگذشت یک نماد: وبصادر

تاریخچه سهم

بانکداری در تاریخ معاصر ایران از حدود سال‌های 1270 هجری شمسی آغاز شد. اما روند آن با چیزی که هم‌اکنون می‌شناسیم بسیار متفاوت بود. در گذشته مانند امروز چرخه اقتصادی و روند مالی به فعالیت بانک‌ها وابسته نبود و در واقع مردم اعتماد چندانی به بانک‌ها نداشتند و ترجیح می‌دادند وجوه خود را در قالب سکه‌های طلا و نقره در خانه نگهداری کنند.

اولین بانکی که با تایید دولت ایران تاسیس شد، بانک شاهی نام داشت و در واقع توسط یک فرد یهودی و تابعه انگلستان در زمان ناصرالدین شاه و با دریافت حق انحصاری بانکداری و چاپ اسکناس برای مدت 60 سال فعالیت خود را آغاز کرد. اگرچه این بانک کاملا تحت نظارت دولت انگلیس و از مالیات معاف بود و با هدف سوددهی به وی و تامین مالی کشورهای درگیر جنگ‌های جهانی فعالیت می‌کرد، اما توانست با اقدامات خود اسکناس را جایگزین سکه‌ها کند.

این فرآیند شاید امروز امری ساده به نظر بیاید، اما در گذشته مردم پول را مانند کالا می‌دانستند و تصور اینکه پول به خودی‌خود دارای ارزش است برایشان ممکن نبود.  به عبارتی در گذشته‌های دور تجارت از طریق تهاتر یا همان مبادله کالا به ‌کالا صورت می‌گرفت؛ پس از مدتی سکه‌های طلا و نقره در ازای کالا پرداخت می‌شد، اما دقت کنید که جنس سکه‌ها طلا و نقره بود، یعنی در واقع کالایی مانند طلا و یا نقره در قالب سکه ضرب می‌شدند و ازای دریافت کالایی دیگر به افراد پرداخت می‌شدند.

اگرچه شروع استفاده از پول، همین موضوع بود؛ اما به هر حال مردم به نوعی در حال مبادله کالا به ‌کالا بودند، یک طرف معامله طلا پرداخت می‌کرد و طرف دیگر کالا را در اختیار وی می‌گذاشت؛ نکته در اینجاست که طلا و نقره فلزاتی ارزشمند هستند و به نظر مردم آن زمان چیزی باید به عنوان پول در نظر گرفته شود که ارزشمند باشد.

وقتی صحبت از پول کاغذی به میان آمد، مردم نمی‌توانستند ارزش کاغذ را با طلا یا نقره یکی کنند. مثلا از نظر آنها سکه نقره یک تومانی، به اندازه یک تومان نقره ارزش داشت، اما ارزش حقیقی کاغذی که روی آن نوشته شده است یک تومان، کمتر از این حد است. از آنجایی که آنها پول را نوعی کالا می‌دیدند نمی‌توانستند قبول کنند که یک تکه کاغذ به اندازه طلا و نقره ارزشمند است! و شاید بتوان بزرگترین دست آورد بانک شاهی را توجیه مردم برای استفاده از پول کاغذی دانست که سال‌ها به طول انجامید.

بانک شاهی بیش از 30 سال حق انحصاری چاپ اسکناس را در دست داشت تا سرانجام با سقوط قاجار و به روی کار آمدن رضاشاه، این روند مشمول تغییر شد. رضاخان تلاش‌های فراوانی برای کوتاه کردن دست دیگر کشورها از سرمایه‌های ملی و امتیازات متعلق به کشور انجام داد و یکی از آنها پرداخت دویست هزار لیره در سال 1309 به بانک شاهی و خارج کردن حق چاپ اسکناس از انحصار وی بود.

پس از انجام این کار کم‌کم بانک‌های دیگری با مالکیت دولتی، خصوصی و همچنین مالکیت مختلط ایرانی و خارجی تاسیس شدند. یکی از آنها بانک صادرات ایران است که در ابتدا با نام بانک صادرات و معادن، در قالب یک بانک خصوصی توسط دو خانواده ثروتمند بلورفروشان و مفرح در سال 1331 تاسیس شد.

بانک صادرات و معادن فعالیت خود را با سرمایه 2 میلیون تومان به صورت اعتباری و سه هزار و پانصد تومان قرضی آغاز کرد. ساختمان اصلی این بانک در طبقه دوم تکیه همایونی و روبروی شعبه اصلی بانک ملی ایران واقع بود و 25 نفر کارمند داشت. پس از گذشت چند سال و در 1337 بانک صادرات و معادن شعبه اصلی خود را به بازار تهران و مکان کنونی آن انتقال داد.

خانواده‌ بلورفروشان از بازاریان و کارخانه‌دارانی بودند که در زمان قاجار فعالیت‌های اقتصادی خود را آغاز کردند و در دوران پهلوی نیز به این روند ادامه دادند،؛ و محمدعلی مفرح از تحصیلکردگان دانشکده افسری و سپس مهندسی ماشین‌های نساجی بود که به خدمت وزارت دارائی درآمد.

این دو فرد بر چرخه مالی در بازار و امور دولتی تسلط خوبی داشتند؛ اما مشکل آنها عدم داشتن اطلاعات بانکی و نحوه مدیریت دارایی در این سیستم بود؛ به همین دلیل محمدعلی مفرح سمت مدیرعاملی بانک صادرات و معادن را به ادوارد ژوزف پیشنهاد داد. ادوارد ژوزف یک کارشناس خبره بانکی بود که پیش از این ریاست بانک ملی و پس از آن مدیریت حسابداری بانک کشاورزی را در کارنامه خود داشت.

ادوارد ژوزف برای مدت دو سال از سال 1331 تا 1333 سمت مدیرعاملی بانک صادرات و معادن را بر عهده داشت و پس از آن با رای اکثریت هیئت مدیره، محمدعلی مفرح این سمت را در اختیار گرفت و برای 23 سال در آن باقی ماند؛ و سرانجام در سال 1356 از مدیرعاملی کناره گیری کرد و در 1357 به طور کلی از هیئت ‌مدیره این بانک نیز استعفا داد.

ادوارد ژوزف در طول دو سال مدیریت خود، سه شعبه: سینا در دی ماه 1332، فردوسی در فروردین 1333 و خیام را نیز در اردیبهشت 1333 تاسیس کرد و مدیریت آنها را به ترتیب به حبیب‌الله خلیلیان، جمشید بختیان و مصطفی بلورچی واگذار نمود.

وبصادرات

آرم بانک صادرات و معادن توسط ادوارد ژوزف طراحی شد و تصویر یک اسب بالدار بود. این تصویر به دو دلیل از جانب ژوزف انتخاب شد؛ اول اینکه این آرم شبیه مهر انوشیروان ساسانی بود و قدمت تاریخی داشت؛ و دوم اینکه تصویر مذکور بر روی انگشتر عتیقه وی حک شده بود و اسب را نشانه نجابت، استقامت و حرکت و بال‌هایش را سمبل پرواز و حرکت رو به جلو می‌دانست.

از سال 1333 تا سال 1340 تعداد شعب بانک صادرات و معادن از 3 به 500 شعبه در سراسر کشور افزایش یافت و نخستین شعبه خارجی آن نیز در 1340 در هامبورگ آلمان تاسیس شد؛ این روند تا قبل از رخ دادن انقلاب اسلامی ادامه داشت و نهایتا تا سال 1357 بیش از 1000 شعبه این بانک در سراسر کشور تاسیس شد.

وبصادرات

نخستین تغییر بانک صادرات و معادن، نام آن بود که در سال 1342 «بانک صادرات ایران» تعیین شد. در سال 1358 و پس از رخ دادن انقلاب و پیرو مصوبه شورای انقلاب اسلامی، مالکیت بانک از خصوصی به دولتی تغییر کرد و برای نشان دادن استانی شدن بانک، لوگو آن نیز به نقشه ایران همراه با مشخص بودن مراکز استان‌ها تغییر یافت.

وبصادرات

البته در سال 1369 بانک صادرات ایران مجددا لوگو خود را به سکه‌ای که در میان دو دست قرار گرفته است تغییر داد و در واقع این همان تصویری است که هم‌اکنون بانک صادرات را با آن می‌شناسیم.

هژبر یزدانی یکی از افرادی بود که قبل از انقلاب اسلامی به سرمایه‌گذاری‌های فراوان در زمینه‌های مختلف بانکی، ساخت‌وساز و… می‌پرداخت. در اختیار داشتن  28درصد از سهام بانک ایرانیان، تجارت گوشت و بر عهده گرفتن پروژه ساختمان 32 طبقه در خیابان سمیه از نمونه فعالیت‌های وی بود. البته بسیاری از افراد معتقدند که او با استفاده از روابط خود در دولت کارهایش را پیش می‌برد و حتی با وجود بدهی‌های فراوانش به بانک، باز هم قادر به دریافت وام‌های کلان بود و اموالش تا قبل از انقلاب توقیف نشد.

پس از انقلاب اسلامی، یزدانی به زندان افتاد، ابتدا مقداری از اموالش توقیف شد و در نهایت از زندان فرار کرده و به آمریکا مهاجرت کرد. یکی از اموال توقیفی وی ساختمان نیمه‌کاره در خیابان سمیه بود که در ازای بدهی‌هایش به بانک، به تملک بانک صادرات درآمد.

بانک صادرات پس از مدتی ساخت این برج 32 طبقه را تکمیل کرد و آن را در سال 1370 به عنوان ساختمان مرکزی خود و با نام برج سپهر معرفی نمود. ارتفاع این برج 115 متر و مساحت آن 55000 متر مربع است و در زمان ساخت و حتی هم‌اکنون از بلندترین ساختمان‌های آن منطقه به حساب می‌آید.

بانک صادرات ایران پس از انقلاب اسلامی به مدت 30 سال به عنوان یک بانک دولتی فعالیت می‌کرد تا سرانجام در سال 1388 در زمان اجرای طرح‌های خصوصی‌سازی، به جرگه بانک‌های خصوصی کشور پیوست و در واقع با داشتن نزدیک به سه هزار شعبه در سطح کشور و 28 شعبه بین‌المللی بزرگترین بانک خصوصی ایران است.

زیرمجموعه‌های بانک صادرات

بانک صادرات ایران در حال حاضر دارای 7 شرکت زیرمجموعه و مالک چهار بانک مستقل در خارج از کشور است؛ در ادامه به صورت مختصر به معرفی آنها می‌پردازیم.

بانک‌ها:

بانک صادرات تاشکند: این بانک در سال 1378 در شهر تاشکند (پایتخت کشور ازبکستان) در قالب یک بانک مستقل و توسط بانک صادرات ایران افتتاح شد و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است.

شرکت بانک صادرات پی ال سی: این بانک با نام اولیه «بانک سرمایه‌گذاری ماورا بهار ایران بانکداری» در سال 1368 افتتاح شد و سپس با تغییر نام به «شرکت بانک صادرات پی ال سی» به عنوان نماینده بانک صادرات در لندن فعالیت خود را آغاز کرد. بانک صادرات پی ال سی به صورت تخصصی در زمینه تامین اعتبار برای انجام امور بین‌المللی در ایران (مانند تامین کالاها و تجهیزات از خارج کشور و همچنین خدمات معاملات سپرده و ارز) فعالیت می‌کند.

فیوچر بانک: این بانک در سال 1384 با سرمایه‌گذاری 51 درصدی بانک صادرات و 49 درصدی الاهلی یونایتد بانک بحرین تاسیس شد و هم‌اکنون دارای یک شعبه در کیش است.

آرین بانک: این بانک در سال 1383 با سرمایه‌گذاری دو بانک صادرات و ملی در افغانستان افتتاح شد و ارائه‌دهنده انوع خدمات بانکی و ارزی می‌باشد.

شرکت‌های زیرمجموعه:

شرکت صرافی سپهر صادرات:  این صرافی در سال 1383 افتتاح گردید و با دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارائه خدمات ارزی و مسکوک طلا و نقره فعالیت می‌کند.

شرکت واسپاری سپهر صادرات: این شرکت در سال 1389 تاسیس شد و هم‌اکنون یکی از بزرگترین شرکت‌های لیزینگی در کشور است که به خرید انواع کالاهای منقول و غیرمنقول (از جمله خودرو و لوازم خانگی) و واگذاری آنها به متقاضیان به صورت اجاره و یا فروش اقساطی می‌پردازد.

همچنین تجهیز کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی و صنعتی، اجرای طرح‌های ساختمانی و راهسازی، ناوگان هوایی و دریایی، حفر دکل‌های نفتی و گازی، تامین تجهیزات بیمارستانی و… از فعالیت‌های دیگر شرکت واسپاری سپهر صادرات است.

شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات: این شرکت در سال 1393 تاسیس شد و در سال 1399 به شرکت سهامی عام تغییر هویت داد. این مجموعه جزو واحدهای تجاری فرعی بانک صادرات ایران است که در زمینه سرمایه‌گذاری، مشارکت و اجرای طرح‌های تولیدی، صنعتی، بازرگانی، حمل‌ونقل و… فعالیت می‌کند.

شرکت کارگزاری بانک صادرات ایران: این مجموعه در سال 1372 فعالیت خود را در قالب یک شرکت سهامی خاص آغاز کرد. انواع خدمات مربوط به کارگزاری‌ها مانند بورس کالا، انرژی، آتی کالا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط این مجموعه ارائه می‌شود.

شرکت تامین سرمایه سپهر: این شرکت در سال 1390 تاسیس شد و با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به فعالیت در زمینه توسعه ابزارهای مالی می‌پردازد. ارائه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تامین مالی، مشاوره مالی و سبدگردانی اختصاصی از جمله خدمات شرکت تامین سرمایه سپهر است.

بیمه سرمد: این شرکت در سال 1392 تاسیس شد و در زمینه ارائه انواع خدمات بیمه‌ای (از جمله خودرو، باربری، عمر و…) فعالیت می‌کند.

خدمات بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران در طول سال‌های فعالیت خود، توانسته خدمات متنوعی را برای کاربرانش فراهم کند؛ خصوصا در دو دهه اخیر با توسعه و پیشرفت کشور در زمینه خدمات الکترونیک، خدمات بانکی نیز مشمول تغییرات و پیشرفت‌های فراوانی شده است. هم‌اکنون خدمات این بانک به دو بخش «خدمات بانکی» و «بانکداری الکترونیک» تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با آنها می‌پردازیم.

خدمات بانکی:

خدمات بانکی شامل کلیه شرایطی است که برای سپرده‌گذاران ریالی و ارزی فراهم می‌شود، استفاده از انواع تسهیلات، سرمایه‌گذاری‌ها و… جزو این این بخش محسوب می‌شوند. در زمینه سپرده‌های ریالی مواردی چون: افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز، قرض‌الحسنه جاری، سرمایه‌گذاری بلندمدت، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، گواهی سپرده، محاسبه سود سپرده گنجینه سه، محاسبه سود سپرده ریالی؛ و در زمینه سپرده‌های ارزی، دو مورد: نرخ سود سپرده مدت‌دار ارزی و نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت ارزی، از خدمات این بانک هستند.

همچنین تسهیلات مربوط به سپرده‌گذاران ریالی شامل: مرابحه- قرض‌الحسنه- فروش اقساطی- مضاربه- جعاله- سلف- مشارکت مدنی- اجاره به شرط تملیک- صندوق توسعه ملی- ضمانت‌نامه- فرم‌های دریافت تسهیلات؛ و تسهیلات مربوط به سپرده‌گذاران ارزی نیز شامل: تسهیلات اعطایی- فاینانس و ریفاینانس ضمانت‌نامه- تنزیل اسناد و اعتبارات و بروات ارزی- سامانه تقاضای اینترنتی مشتریان ارزی – صندوق توسعه ملی، می‌شود.

ارسال پیامک چک برگشتی، صندوق امانات، سامانه نوبت‌دهی خزانه زرین سپهر، خرید و فروش ارز، سوئیفت را نیز می‌توان از دیگر خدمات بانک صادران ایران برشمارد.

بانکداری الکترونیک:

در زمینه خدمات الکترونیک نیز بانک صادرات، امکانات مختلفی را برای سپرده‌گذاران خود و همچنین کلیه کاربران بانکی فراهم کرده است؛ که در ادامه لیستی از آنها ارائه میدهیم.

درگاه‌های پرداخت الکترونیک: اینترنت بانک سپهر، همراه بانک، همبانک، تلفنبانک، درگاه پرداخت اینترنتی.

خدمات اینترنتی: مشاهده صورتحساب، محاسبه شبا، پرداخت قبوض، فروش شارژ سیم کارت اعتباری، واریز جمعی وجه شرکت‌ها، استعلام ضمانت‌نامه و اعتبارات اسنادی، صورتحساب کارت اعتباری مرابحه عمومی.

کارت‌های بانکی: ،سپهر کارت، سپهر کارت خانواده، کارت اعتباری، کارت اعتباری مرابحه، کارت هدیه، کارت مجازی مشتریان حقوقی، بن کارت، کارت خرید امن اینترنتی.

پایانه‌های الکترونیک: کیوسک بانک، دستگاه خودپرداز، پایانه فروش، باجه الکترونیک شبانه‌روزی.

پیوستن بانک صادرات ایران به بازار بورس و اوراق بهادار

بانک صادرات ایران در سال 1388 با نماد «وبصادر» و با عرضه یک میلیارد و هشت میلیون سهم، معادل ۶ درصد از سهام بانک، به بازار بورس و اوراق بهادار پیوست. لیست سهامداران اصلی این نماد به شرح زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهرصادرات-س.ع- 18 میلیارد 10.480 %
دولت جمهوری اسلامی ایران 15 میلیارد 8.710 %
صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم 10 میلیارد 5.680 %
BFM صندوق سرمایه گذاری.ا.بازارگردانی سپهرصاد 5 میلیارد 3.010 %
شرکت سرمایه گذاری خوارزمی-سهامی عام- 5 میلیارد 2.920 %
شرکت گروه مالی ملت-سهام عام- 5 میلیارد 2.880 %
شرکت س اتهران س.خ-م ک م ف ع- 5 میلیارد 2.760 %
شرکت س اخراسان رضوی س.خ-م ک م ف ع- 4 میلیارد 2.220 %
IFM صندوق س.ا.بازارگردانی سپهربازارسرمایه 3 میلیارد 1.770 %
شرکت س افارس س.خ-م ک م ف ع- 3 میلیارد 1.670 %
شرکت س اخوزستان س.خ-م ک م ف ع- 3 میلیارد 1.630 %
شرکت س ااصفهان س.خ-م ک م ف ع- 3 میلیارد 1.470 %
شرکت س اآذربایجان شرقی س.خ-م ک م ف ع- 2 میلیارد 1.300 %
شرکت س امازندران س.خ-م ک م ف ع- 2 میلیارد 1.200 %
شرکت س اکرمان س.خ-م ک م ف ع- 2 میلیارد 1.120 %
موسسه توسعه همیاری سپهر 2 میلیارد 1.040 %
شرکت س اآذربایجان غربی س.خ-م ک م ف ع- 2 میلیارد 1.010 %
شرکت س اسیستان وبلوچستان س.خ-م ک م ف ع- 2 میلیارد 1.000 %

لیست افزایش سرمایه‌های بانک صادرات در طول سال‌های فعالیت وی در بازار بورس نیز به شرح زیر است:

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه قبلی
(میلیون ریال)
سرمایه جدید
(میلیون ریال)
محل افزایش سرمایه
1390 20 16.803.000 20.163.600 سود انباشته
1392 152.3 22.906.142 57.800.000 سود انباشته
اندوخته طرح و توسعه
1397 203.3 57.800.000 175.353.972 مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

بانک صادرات ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم (از طریق شرکت‌های زیر مجموعه خود) سهامدار تعدادی از دیگر شرکت‌های بورسی و فرابرسی است؛ که لیستی از آنها در جدول زیر قابل مشاهده می‌باشد:

نام شرکت نماد بازار درصد سهام بانک صادرات سرمایه گذاری از طریق
سرمایه گذاری گروه سپهر صادرات وسپهر بازار اول فرابورس 99.760 بانک صادرات ایران
صندوق س. پارند پایدار سپهر پارند بورس 5.100 شرکت سرمایه‌گذاری سپهر
صندوق س.آرمان سپهر آشنا-م آسام فرابورس 17.870 شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات
منفعت دولت7-شرایط خاص سپهر افاد72 فرابورس 1.770 شرکت تامین سرمایه سپهر
اجاره تابان فردا سپهر 021206 تابان03 فرابورس 1.340 شرکت تامین سرمایه سپهر
اجاره شستا-بخش2-سپهر13991226 شستا992 فرابورس 1.960 شرکت تامین سرمایه سپهر
صندوق س.سپهر کاریزما-س کاریس فرابورس 1.430 شرکت تامین سرمایه سپهر

وبصادر برای چندین مرحله توقف نماد را تجربه کرده است که اولین آن در سال 1392 طی برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده به دلیل افزایش سرمایه از تاریخ 1392/7/16 الی 1392/8/5 به مدت 19 روز بود.

دومین توقف که طولانی‌ترین آنها نیز هست، به دلیل تغییرات فراوان و به وجود آمدن شرایط مختلف از جمله: معرفی و تغییر در ترکیب اعضای هیئت مدیره، برگزاری مجمع عادی سالیانه، پرداخت سود سهامداران، نیاز به ارائه اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره 6 ماهه و پس از آن آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده از تاریخ 1395/4/29 آغاز شد و تا 1396/12/23 به مدت 603 روز ادامه داشت.

آخرین توقف نماد هم مربوط به برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده به دلیل ثبت افزایش سرمایه بوده که در تاریخ 1397/12/19 آغاز شد و به مدت 44 روز تا 1398/2/3 ادامه یافت.

بالاترین قیمت معاملات این نماد تاکنون 5110 ریال و کمترین آن 399 ریال بوده است. نوسان قیمت سهام بانک صادرات ایران در تصویر زیر قابل مشاهده است:

وبصادر

سخن آخر

سهام‌ بانکی یکی از با ثبات‌ترین سهم‌ها در بازار بورس است. اگرچه بانک‌ها سهامدار تعداد دیگری از شرکت‌های بورسی و فرابورسی هستند و ممکن است گاهی نوسان شدید قیمت را در آنها مشاهده کنیم؛ اما این اتفاق به صورت مستقیم برای سهم‌های بانکی روی نمی‌دهد.

بانک نهادی است که به صورت مستقیم با مردم در ارتباط بوده و بخشی از سرمایه آن از طریق همین خدمات‌دهی تامین می‌شود؛ از طرفی شرکت‌های بزرگ بخشی از اعتبار خود را از طریق بانک تامین می‌کنند و در آینده سود خوبی از این بابت عاید بانک خواهد شد و البته همین شرکت‌ها بسیاری از نقل و انتقالات مالی داخلی و خارجی خود را به واسطه بانک انجام می‌دهند.

بسیاری از خدمات دولتی مانند: حقوق بازنشستگان، برخی پذیره‌نویسی‌ها و… به واسطه بانک‌ها انجام می‌شود؛ و به عبارتی بانک هم دولت، هم با اشخاص حقوقی و هم با عام جامعه در ارتباط است؛ این ارتباطات گسترده اگرچه سازماندهی پیچیده‌ای را می‌طلبد اما باعث بالانس شدن سرمایه‌ خواهد شد.

در واقع زمانی که شما سهام یک شرکت (با زمینه فعالیت خاص مثل خودرو، ساختمانی و…) را تهیه می‌کنید، باید به صورت دقیق و لحظه‌ای اخبار آن حوزه را پیگیری کنید، چون با هر رویداد، نوسان قیمت در آنها رخ می‌دهد. اما در سهام بانکی چنین شرایطی کمتر مشاهده می‌شود؛ اگرچه تحریم‌ها تاثیر منفی بر روی فعالیت‌ بانک‌ها داشت، اما باز هم با توجه به سرمایه‌گذاری‌های عظیم بانک بر روی پروژه‌های متنوع داخلی، ثبات قیمت بیشتری را به نسبت دیگر سهم‌ها می‌توان در آن مشاهده کرد.

وجود سهام بانکی را در پرتفوی بیشتر سهامداران حرفه‌ای می‌توان مشاهده کرد. وبصادر نیز با توجه به پیشرفت‌ها و افزایش سرمایه‌های عظیمی که از سال 1392 به بعد داشته، یکی از قوی‌ترین سهم‌ها در حوزه کاری خود به حساب می‌آید.