سرگذشت یک نماد: های وب

نماد های وب

تاریخچه سهم

شرکت داده گستر عصر نوین که با برند «های وب» شناخته می‌شود، در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان دولتی گسترش و نوسازی صنایع ایران و با هدف ورود به بخش ارتباطات و سرمایه‌گذاری در زمینه خدمات اینترنتی تاسیس شد؛ و فعالیت خود را با برقراری ارتباط شبکه‌ محلی یا اینترانت و شبکه جهانی اینترنت آغاز کرد؛ و سپس با گسترش خدمات و امکانات خود طی حدود ۲۰ سال به یکی از بزرگترین شرکت‌های این حوزه تبدیل شد.

اما قبل ارائه توضیحات بیشتر در رابطه با این نماد، بهتر است کمی به تاریخچه استفاده از اینترنت در ایران بپردازیم.

در سال ۱۳۶۸ ایران برای اولین بار به شبکه‌ای به نام بیت‌نت وصل شد؛ این شبکه آغاز استفاده از اینترنت در کشور بود، اما تفاوت‌هایی با آنچه ما امروزه به عنوان اینترنت می‌شناسیم داشت و در واقع تنها برای ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیک از آن استفاده می‌شد. عضویت ایران در شبکه جهانی بیت‌نت برای استفاده در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در سال ۱۳۶۸ تایید شد و البته بندهایی در آن وجود داشت که از مهم‌ترین آنها: عدم درج تبلیغات مذهبی و عدم جلوگیری از عبور اطلاعات از کشوری به کشور دیگر بود.

در آن زمان سیاوش شهشهانی قائم‌مقام پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بود و البته این تعهدات طبق توافقنامه‌ای برای ایران ارسال شد و محمدجواد لاریجانی کسی بود که این قوانین را پذیرفت و تعهدنامه را امضا کرد. این اتصال که از طریق خطوط تلفن برقرار می‌شد، در سال‌های اول به صورت ارتباط بین مرکز مربوطه در ایران و یکی از دانشگاه‌های اتریش بود و پس از چند سال در سال ۱۳۷۲ ارتباط مستیقم با دانشگاه وین و به واسطه یک خط استیجاری میسر شد.

با آغاز دولت ششم در سال ۱۳۷۲ اتفاقات زیادی در حوزه ارتباطات افتاد، ارائه اولین سیم کارت‌های همراه و ورود اینترنت به دانشگاه‌های کشور نمونه این خدمات است. البته گام اول استفاده از اینترنت در پی شبکه بیت‌نت توسط پژوهشگاه دانش‌های بنیادی برداشته شد و قرار شد پس از مدتی دیگر دانشگاه‌ها هم به واسطه اولین شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت یعنی «ندا رایانه» از این خدمات استفاده کنند.

ندا رایانه شرکت خصوصی بود که در سال ۱۳۷۳ با سرمایه‌گذاری شهرداری تهران تاسیس شد و اولین وب‌سایت داخلی و اولین نشریه اینترنتی (که نسخه آنلاین روزنامه همشهری بود) را منتشر کرد و در سال ۱۳۷۴ اتصال به اینترنت را از طریق ماهواره کانادایی کد ویژن و به واسطه خطوط تلفن ثابت بر بستر دایل آپ فراهم نمود؛ و دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، مرکز تحقیقات ژنتیک و مرکز زلزله‌شناسی به اینترنت وصل شدند.

پس از مدتی بحث توزیع این شبکه برای دیگر دانشگاه‌ها هم مطرح شد، اما از آنجایی‌که در اتصال مذکور خطوط مخابرات هم دخیل بودند، نیاز به عقد قرارداد با رئیس مخابرات بود؛ پیرو مذاکرات انجام شده رئیس مخابرات وقت این مورد را تایید کرد اما قبل از عقد قرارداد، ریاست به شخص دیگری واگذار شد و متاسفانه قراراداد به امضا نرسید.

پروسه عقد این قرارداد برای سه سال به طول انجامید و سرانجام در دولت هفتم از طریق یک شرکت ایتالیایی ارتباط ماهواره‌ای با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه برقرار شد و سپس به ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه ارتقا یافت. کم‌کم بحث گسترده شدن اینترنت برای استفاده عموم مطرح شد و در سال ۱۳۷۸ اولین کارت‌های اینترنت دایل‌آپ و در ۱۳۷۹ اولین کافی‌نت توسط ندا رایانه راه‌اندازی شد.

با شروع دهه ۸۰ (همزمان با آغاز دولت هشتم)، سیر تحول در ارائه خدمات اینترنت و همچنین تلفن همراه نیز آغاز شد. هر روز گوشی‌های جدیدتری وارد بازار می‌شدند و مشاغل مربوط به آن (مانند تعمیرات تلفن همراه) هم توسعه میافتند؛ شرکت‌های زیادی در زمینه ارائه خدمات اینترنت تاسیس شدند که در اشتغال‌زایی برای جوانان، خصوصا مشاغل تخصصی حوزه IT، شبکه و… تاثیر بسزایی داشتند.

یکی از معروف‌ترین شرکت‌ها که در همان ابتدای دهه ۸۰ فعالیت خود را آغاز کرد، شرکت داده‌گسترعصرنوین است که با برند های وب شناخته می‌شود. این شرکت در آذر ماه سال ۱۳۸۲ به عنوان ارائه‌ دهنده‌ خدمات انتقال داده  (PAP) وارد این صنعت شد و برای ۶ سال در قالب یکی از شرکت‌های تابعه سازمان دولتی گسترش و نوسازی صنایع ایران فعالیت می‌کرد.

سرانجام در سال ۱۳۸۸ همزمان با اجرایی شدن طرح‌های خصوصی‌‌سازی در دولت دهم، های وب نیز به بخش خصوصی واگذار شد و پس آن توانست فعالیت خود را به طرز چشمگیری توسعه ببخشد؛ و با افتتاح دفاتر استانی در نقاط مختلف کشور و همچنین همکاری با بیش از ۸۰۰ مرکز مخابراتی جزو برترین شرکت‌های فعال در این حوزه شناخته شود.

های وب در سال ۱۳۹۳ موفق به اخذ پروانه رادیو ترانک عمومی شد که امکان ارائه انواع سرویس‌های سازمانی را توسط وی فراهم می‌کند؛ و در سال ۱۳۹۴ پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) از طرف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به وی اعطا شد.

در سال ۱۳۹۵ های وب و شرکت بین‌المللی ودافون به صورت رسمی همکاری خود را آغاز کردند و بدین ترتیب امکان عرضه محصولات و خدمات ودافون در کشور میسر شد. یکی از مزایای بزرگ این مشارکت، ارائه پلتفرم اینترنت اشیاء ودافون است که هم‌اکنون در ۴۸ کشور در حال بهره‌برداری است؛ و مشتریان بین‌المللی آن در صورت ورود به ایران می‌توانند از خدمات مربوطه بهره ببرند.

از دیگر خدمات های وب می‌توان: گسترش اینترنت ۴G در روستای مختلف کشور، ارائه شبکه اختصاصی مجازی شهری، بین شهری و بین استانی، ارائه خدمات مرکز داده‌ها (میزبانی وب، اشتراک فضا، سرور اختصاصی)، ارائه خدمات اینترنت بی‌سیم و همچنین خدمات مکالمه تلفنی بین‌المللی را نام برد.

نماد های وب

پذیرش در بورس شرکت های وب

شرکت داده گستر عصر نوین در سال ۱۳۹۶ با نماد «های وب» در گروه صنعت «اطلاعات و ارتباطات» و زیرگروه « خدمات ارزش افزوده» بازار بورس پذیرفته و در ۲۲ شهریور همان سال ۱۰ درصد از سهام وی در این بازار منتشر شد. دو ماه پس از آن یعنی در آبان ۱۳۹۶ های وب اقدام به خرید سهام شرکت پارس آنلاین کرد و طبق توافق با این شرکت، ۱۰۰ درصد سهام پارس آنلاین و تجهیزات وی به شرکت داده گستر عصر نوین منتقل شد. لیست سهامداران اصلی های وب را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شخص حقيقي ۲ میلیارد ۵۸٫۴۰۰ %
شركت گسترش الكترونيك مبين ايران-سهامي خاص- ۲۳۰ میلیون ۵٫۷۵۰ %
شركت سرمايه گذاري مهرگان سرمايه پارس-سهامي عام ۱۱۶ میلیون ۲٫۹۰۰ %
موسسه رفاه و تامين آتيه اميد ۸۰ میلیون ۲۰۰۰ %
شركت آواي عرصه پارس-سهامي خاص- ۴۸ میلیون ۱٫۱۹۰ %

افزایش سرمایه نماد های وب

پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت های وب از از مبلغ ۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به مبلغ ۵٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال از محل سود انباشته در سال ۱۳۹۷ مطرح و درخواست آن در مرداد ۱۳۹۸ توسط هیئت مدیره شرکت به مجمع عمومی فوق‌العاده ارائه شد؛ و در نهایت طی اطلاعیه‌ای در ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ عدم موافقت با آن توسط بازرس مربوطه اعلام شد.

های وب در شهریور ۱۳۹۹ گزارش توجیهی دیگری برای ثبت افزایش سرمایه از مبلغ ۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به مبلغ ۲۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال از محل: سود انباشته، سایر اندوخته‌ها، مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و آورده نقدی سهامداران مطرح کرد؛ که در صورت موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده به انجام خواهد رسید. بنابراین های وب تا این لحظه هیچ افزایش سرمایه‌ای را به ثبت نرسانده است.

توقف نماد های وب

متاسفانه نماد های وب در طول سال‌های محدود فعالیت خود در بازار بورس و اوراق بهادار طی چندین مرحله توقف نماد را تجربه کرده است که طولانی‌ترین آنها نزدیک به ۱ سال به طول انجامیده است. در ادامه لیستی از این توقف‌ها را مشاهده خواهید کرد:

تاریخ شروع توقف تاریخ بازگشایی مجدد مدت زمان توقف اطلاعیه‌های منتشر شده زمان توقف نماد
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۳۱ روز افشای اطلاعات بااهمیت- (خرید، واگذاری، اخذ، فسخ و تغییرات مجوز فعالیت، امتیاز تجاری یا علائم تجاری – گروه الف) منتهی به سال مالی ۳۰/۱۲/۱۳۹۹

زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۸

گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۹

اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۹

۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ ۵۲ روز آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷

گزارش فعالیت هیئت مدیره دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷

۱۳۹۶/۰۹/۲۲ ۱۳۹۷/۰۵/۲۹ ۲۵۰ روز افشای اطلاعات بااهمیت – (انعقاد قرارداد مهم – گروه الف) منتهی به سال مالی ۲۹/۱۲/۱۳۹۶

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷

گزارش فعالیت هیئت مدیره دوره ۱۲ ماهه منتهی  به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده

۱۳۹۶/۰۸/۰۷ ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ ۳۷ روز اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۶

گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۳۰/۰۸/۱۳۹۶

توضيحات شرکت در خصوص برنامه خريد سهام شرکت هاي گروه پارسان لين و اثرات مالي آن (به پیوست)

بالاترین قیمت نماد های وب

بیشترین و کمترین قیمت سهام نماد های‌ وب به ترتیب ۴۵۶۷۰ و ۲۸۵۰ ریال بوده است؛ تصویر زیر نوسان قیمت این نماد را در بازار بورس تا این لحظه نشان می‌دهد.

سخن آخر

در رابطه با سهام های وب موارد زیادی توجه سهامداران را برای انجام یا عدم انجام سرمایه‌گذاری در آن جلب می‌کند. طبق نمودار بالا، های وب از ابتدای ورودش به بازار بورس رشد خوبی داشته و مسیری صعودی طی کرده است، البته در زمان اصلاح بازار در تابستان ۱۳۹۹ ریزش آن قابل مشاهده است، اما پس از اتمام این پروسه، سهام مذکور مجددا حرکت صعودی را آغاز کرده است.

مورد بعدی در رابطه با افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی است که توجه هر سهامداری را به خود جلب می‌کند. اگر چه در گذشته با افزایش سرمایه این نماد موافقت نشده است، اما در صورتی که این بار ثبت افزایش سرمایه به تایید اعضای مجمع و سازمان بورس و اوراق بهادار برسد، شاهد اتفاقات خوبی در نماد های وب خواهیم بود؛ و نکته آخر در رابطه توقف نماد است که در صورت طولانی شدن، معامله‌گران چندان تمایلی به آن سهم نخواهند داشت و متاسفانه این مورد شامل های وب می‌شود.

اما اگر از موارد بالا صرف نظر کرده و نگاهی بنیادی به های وب بیاندازیم و مسیر رشد و توسعه این شرکت را بررسی کنیم، به نتایج متفاوتی خواهیم رسید. های وب پس از خصوصی‌سازی به طرز چشم‌گیری مسیر پیشرفت را طی کرد و با ارائه خدمات متنوع و پشتیبانی قوی، موفق به جلب اعتماد کاربرانش شد.

از طرفی با توجه به اینکه جامعه به سمت ارائه و استفاده از خدمات در بستر اینترنت پیش می‌رود؛ بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین شده و آموزش‌های مجازی در حال توسعه هستند، بنابراین کاربران شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات وب هر روز بیشتر خواهند شد و این صنعت آینده‌ای درخشان خواهد داشت؛ و پیش‌بینی می‌شود که تا چند سال آینده بخش اعظمی از زندگی همه ما وابسته به این صنعت باشد. بنابراین با نگاهی عمیق به این صنعت و آنچه پیش رو است، سهام های وب گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.