سرگذشت یک نماد: ونیکی

نماد فملی

تاریخچه سهم

شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی ، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری مس است که با نماد فملی در بازار بورس و اوراق بهادار تهران شناسایی می‌شود. تولید محصولاتی چون کاتد مس، اسلب، بیلت و مفتول از دیگر فعالیت‌های شرکت ملی صنایع مس ایران است. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی تاریخچه بهره‌برداری از صنایع مسی در کشور، تاسیس شرکت ملی صنایع مس ایران و نماد فملی در بازار بورس بپردازیم.

همانطور که می‌دانید، ایران پیشینه‌ای قوی در استفاده از ظروف مسی دارد؛ اشیای مسی بسیاری که از دوره‌‌های مختلف تاریخی در جای‌جای ایران کشف شده‌اند به خوبی گواه این حقیقت هستند. تاریخ‌نگاران و کارشناسان از بررسی ظروف و دیگر اشیای کشف شده مسی، تخمین می‌زنند که پیشینه مسگری در ایران به بیش از پنج هزار سال پیش باز می‌گردد.  همچنین چندین سال قبل دو کوره ذوب فلز در منطقه اسپیدژ سیستان و بلوچستان کشف شده که قدمت آن تا بیش از سه هزار قبل تخمین زده می‌شود.

در دوران اسلامی صنعت مسگری در اصفهان، کاشان، یزد، کرمان و شیراز رونق خوبی پیدا کرد. بازارهای مسگری اصفهان، کرمان و یزد همچنان پابرجا هستند و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری از آن‌ها دیدن می‌کنند. ظروف مسی تولید شده در این بازارها، همگی به روش دستی (چکش‌زنی) شکل می‌گیرند، مهر سازنده روی آن‌ها حک می‌شود و این اشیا از ارزش بالایی برخوردارند.

اما تاریخچه بهره‌برداری از صنایع مسی در کشور به شکل امروزی، به حدود ۱۰۰ سال قبل و دوران پادشاهی قاجار بازمی‌گردد. از حدود سال ۱۲۷۰ هجری شمسی (زمان پادشاهی ناصرالدین شاه) برقراری خطوط مخابرات و همچنین تلگراف در سراسر کشور آغاز شد. در سال ۱۲۷۵ (آغاز پادشاهی مظفرالدین شاه)  راه‌اندازی خطوط تلگراف سیرجان به رفسنجان به فردی روسی به نام «ژنرال استال» (A.F.Stahl) محول شد. بخشی از مسیر این خطوط از منطقه سرچشمه عبور می‌کرد که همین موضوع باعث توجه استال به منابع مس منطقه سرچشمه شد.

در سال ۱۲۹۴ و پس از منصوب شدن استال به ریاست مدیریت کل چاپارخانه ایران (پست امروزی)، او توانست آنچه از منابع مس سرچشمه دریافته بود را با مقامات دولتی در میان بگذارد و در این زمان مقدمات بهره‌برداری از مس آغاز شد. با توجه به اینکه ایران در زمان قاجار به شدت تحت استثمار روسیه و انگلیس بود، این بهره‌برداری مانند تمام منابع دیگر به نفع دولت‌های مذکور تمام می‌شد و از آنجایی که تا پایان حکومت قاجار سازمانی رسمی در رابطه با مدیریت بهره‌برداری از منابع ایران وجود نداشت؛ آمار دقیقی از آنچه انجام شد در دست نیست.

با به روی کار آمدن رضا شاه (در سال ۱۳۰۵) اوضاع تغییر کرد. او در راستای ملی کردن صنایع و کوتاه کردن دست استعمارگران از منابع داخلی تلاش فراوانی داشت. یکی از این اقدامات تاسیس «اداره کل صناعت و معادن» در سال ۱۳۱۵ است. البته اداره کل صناعت و معادن با پشتیبانی ارتش ایران و با هدف تامین فلز مس برای کارخانه‌های مهمات‌سازی تاسیس شد و با احداث کارخآن‌های در محله غنی‌آباد شهر ری فعالیت خود را آغاز کرد.

در این زمان بهره‌برداری از مس در سه ناحیه انارک، عباس‌آباد و سبزوار انجام می‌شد. گفتنی است سه نفر از اتباع دولت آلمان به نام‌های فردریکسن، تئودر هنسل و ویلهلم کره‌مر با سمت «هنرآموز با حقوق» با قرارداد سه سال (تا پایان ۱۳۱۸) به استخدام اداره کل صناعت و معادن درآمدند. بنابراین همچنان حضور دولت‌های خارجی در بهره‌برداری و استفاده از منابع ایران حس می‌شد اما حداقل فعالیت آن‌ها شکل رسمی به خود گرفت و تا حدودی قابل کنترل بود.

با آغاز پادشاهی محمدرضا پهلوی، تلاش‌ها برای خروج سواستفاده‌گران از منابع کشور بیشتر شد و دهه ۲۰ شمسی را می‌توان زمان طلایی به بار نشستن این تلاش‌ها دانست. ملی شدن صنعت نفت، بالا بردن مالیات شرکت‌های خارجی، افزایش مبلغ وثیقه نمایندگان شرکت‌های بیمه‌ای غیر ایرانی و… همگی بخشی از اقدامات محمدرضا شاه در دهه ۲۰ هستند. یکی از نتایج این اقدامات تاسیس چند صد شرکت بزرگ داخلی و بین‌المللی در دهه ۳۰، ۴۰ و ۵۰ شمسی توسط کارآفرینان داخلی بود که بسیاری از آن‌ها مانند: خودروسازی سایپا، گروه صنعتی مینو، شرکت پاکسان همچنان با قدرت به فعالیت می‌پردازند.

تاثیر این اقدامات در صنعت مس کشور نیز محسوس بود. در سال ۱۳۲۸ مهندس علی انتظام بزرگترین معدن مس سرچشمه را کشف و برای بهره‌برداری از آن شرکتی به نام «موراسبان» به ثبت رساند. البته بهره‌برداری از این معدن بنا به دلایل مختلف برای سال‌ها به تعویق افتاد و شرکت موراسبان موفق به انجام آن نشد اما به هر حال کشف بزرگ‌ترین معدن مس کشور نتیجه تلاش‌های مهندس ایرانی (علی انتظام) است.

تاریخچه بهره‌برداری شرکت ملی صنایع مس ایران

تاریخچه بهره‌برداری از شرکت ملی صنایع مس ایران به سال ۱۳۴۶ باز می‌گردد. در این زمان محمود رضایی که برای سال‌ها در زمینه فلزات کار می‌کرد و فرد با تجربه‌ای در این حوزه بود، به همراه دو برادر خود طی مشارکتی با شرکت آمریکایی سلکشن تراست، صنایع مس کرمان را تاسیس کردند. بنا بر قرارداد این مشارکت، سلکشن تراست وظیفه فراهم کردن تجهیزات و نیروی فنی را داشت و پس از بهره‌برداری از معدن و صادرات سنگ مس، ۷۰ درصد از سود به شرکت صنایع مس کرمان و ۳۰ درصد آن به شرکت سلکشن تراست تعلق می‌گرفت.

شرکت سلکشن تراست مدتی پس از آغار کار خود، ذخیره این معدن را ۴ میلیون تن مس خالص تخمین می‌زند و اعلام می‌کند که سرمایه لازم برای اقدامات فنی و ادامه مسیر را ندارد. این شرکت برای دریافت وام اقداماتی را انجام می‌دهد اما هیچ کدام از بانک‌ها و موسسات خارجی ارائه این وام را تقبل نمی‌کنند. بنابراین سلکشن تراست در عمل کردن به تعهدات خود شکست می‌خورد و بار دیگر بهره‌برداری از این معدن متوقف می‌شود.

در سال ۱۳۵۰ شورای اقتصاد، معدن مس سرچشمه را به عنوان میراٍث ملی شناسایی و به ثبت رسمی می‌رساند و پس از آن محمدرضا شاه پهلوی سهام شرکت سلکشن تراست و برادران رضایی را خریداری می‌کند. با توجه به ملی شدن صنعت مس،  در اسفند ۱۳۵۰  شاه ایران شرکت سهامی معادن مس سرچشمه را با هویت سهامی عام تاسیس و  در فروردین ۱۳۵۱ مهندس نیازمند را به عنوان اولین مدیرعامل مس سرچشمه انتخاب کرد.

اولین اقدام مهندس نیازمند تبیین اساسنامه شرکت بود که طی آن  وزیر اقتصاد، وزیر کار و امور اجتماعی، وزیر دارایی، مدیرعامل سازمان برنامه و رئیس کل بانک مرکزی ایران از طرف دولت، به عنوان اعضای مجمع عمومی شرکت مس سرچشمه معرفی شدند. این اساسنامه به تصویت شوری ملی ایران و مجلس سنا رسید.

دومین اقدام، عقد قراردادی با شرکت آمریکایی آناکُندا بود. این شرکت در زمینه بهره‌برداری از معادن مس تجربه خوبی داشت و سابقه همکاری با صنایع مس شیلی را در کارنامه خود داشت؛ اما پس ملی شدن صنعت مس شیلی، به دلیل سود بالایی که نصیب  آناکندا  می‌شد، دولت شیلی همکاری با این شرکت را متوقف کرد. ایران پس از عقد قرارداد با آناکندا توانست مجتمع مس سرچشمه را راه‌اندازی کند.

مهندس نیازمند در سال ۱۳۵۲ موفق به عقد قرارداد دیگری با شرکت پارسونز جردن (Parsons Corporation) شد. این شرکت که در حال حاضر هم یکی از بزرگترین کمپانی‌های ارائه‌دهنده راه‌کارهای مدرن است، در سال ۱۳۵۲ به صورت پیمانکاری همکاری خود را با ایران آغاز کرد. طبق آنچه در درج شده است، طراحی، مهندسی، مدیریت ساخت، تدارکات و فراهم کردن امکانات حمل و نقل زمینی و بندری مس سرچشمه توسط کارشناسان کمپانی پارسونز انجام شده است.

پس از انجام تمامی این اقدامات در سال ۱۳۵۵ قانون تاسیس شرکت ملی صنایع مس ایران به تصویب رسید. طبق این قانون هر گونه اکتشاف، بهره‌برداری، ذوب، پالایش و صنایع جانبی، تولید محصولات پرعیار سنگ ‌مس و محصولات فرعی آن، توزیع، فروش و صادرات مس به عهده شرکت مذکور است. همچنین در تیر ماه سال ۱۳۵۵ نام «شرکت‌ سهامی معادن مس سرچشمه» به «شرکت ملی صنایع مس ایران» تغییر کرد.

به همت مهندس نیازمند تا آخر پاییز سال ۱۳۵۷ غالب عملیات اجرایی و زیربنایی مس سرچشمه مانند: حفر ۱۵۰ چاه عمیق برای تامین آب مورد نیاز معدن، احداث سد دریاچه رسوبات، نصب دستگاه‌های استخراج از معدن، احداث کارخانه تغلیظ و کارخانه ذوب و… به پایان رسید اما متاسفانه نیازمند به دلیل بیماری نتوانست در افتتاح این معدن حضور داشته باشد و قبل از آن استعفای خود را تقدیم محمدرضا شاه کرد.

شاه ایران شرط پذیرفتن استعفا را معرفی جانشین مناسب این کار، به وسیله خود مهندس نیازمند تعیین کرد و او تقی توکلی را که یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان ایرانی، پایه‌گذار صنایع آذربایجان و کارخانه کبریت‌سازی توکلی بود معرفی کرد. این تصمیم از طرف شاه تایید شد، بنابراین دومین مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تقی توکلی بود که با توجه به اوضاع به هم ریخته کارخانه در اواخر مدیریت نیازمند، او موظف بود هر ۱۵ روز نزد شاه ایران رفته و گزارش کاملی از عملکر خود ارائه دهد.

اگرچه سال ۱۳۶۰ به عنوان تاریخ بهره‌برداری از صنایع ملی مس ایران به رسیده است اما آنچه در خاطرات توکلی می‌خوانیم گواه از آغاز فعالیت مس سرچشمه در دوران مدیرعاملی وی دارد. توکلی در بخشی از خاطراتش می‌نویسد: «با تلاش‌های فراوان توانستیم بهره‌برداری از مس را  به ۱۶۵ هزار تن در سال برسانیم». همچنین توکلی تاکید بر استخدام نیروی کار ایرانی و یادگیری مهارت‌های لازم توسط کارشناسان و مهندسان داخلی و جایگزینی آن‌ها به جای پرسنل خارجی داشت.

توکلی طی سفری به انگلستان از بورس فلزات لندن بازدید کرد و در آنجا به فکر ایجاد تصفیه مس افتاد. اگرچه این مورد جزو برنامه‌های آناکندا نبود، اما به هر حال او ایده خود را با شاه ایران مطرح کرد که با تصفیه مس در سال‌های آینده می‌توان به تولیداتی پولساز مانند تیوب، ورق، فویل، لوله رسید. شاه از این طرح استقبال کرد و توکلی طی جلسه‌ای با دکتر یگانه (رئیس وقت بانک مرکزی) برگزاری مناقصه برای تاسیس کارخانه و راه‌اندازی صنعت تصفیه مس را برنامه‌ریزی کردند. مناقصه برگزار شد و پیرو آن قراردادهایی با دو شرکت «کروپ آلمان» و  «میشن بلژیک» عقد و کار ساخت و تجهیز کارخانه تصفیه مس آغاز شد.

طی سال‌های مدیریت توکلی کارها در شرکت ملی صنایع مس ایران به خوبی پیش می‌رفت، قرارداهای کلانی عقد شد، تجهیزات و دستگاه‌هایی از کشورهای اروپایی و آمریکایی در کارخانه مستقر شدند که برای سال‌ها بهره‌برداری از آن‌ها ادامه داشت. اما متاسفانه با روی دادن انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ روند جاری به یکباره متوقف شد. از آنجایی که مس سرچشمه قبل از انقلاب هم یک صنعت ملی بود و به بخش خصوصی تعلق نداشت، شورای انقلاب نتوانست تحولات عظیمی را در آن پدید آورد و این شرکت در سال ۱۳۶۰ با تغییراتی در بخش‌های مدیریتی آغاز به کار کرد.

در آذر ماه سال ۱۳۶۰ محمدهادی اردبیلی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران انتخاب شد. طبق قرادادهای قبلی همکاری با شرکت‌های ذکر شده، پس از انقلاب هم ادامه داشت و در سال ۱۳۶۱ بهره‌برداری از معادن مس سرچشمه مجددا آغاز شد. طبق آنچه محمدهادی اردبیلی در خاطرات خود می‌گوید، در سوم خرداد سال ۱۳۶۱ اولین شمش مس در کارخانه تولید شد و خبر آن یک ساعت بعد از اعلام خبر آزادسازی خرمشهر از رادیو ملی پخش شد.

البته آنچه در خاطرات اردبیلی از رویدادهای مس سرچشمه پس از انقلاب اسلامی شرح داده می‌شود بسیار مفصل و خواندنی است؛ اما ذکر تمامی آن‌ها در این مقال نمی‌گنجد. بنابراین در ادامه به بررسی شرکت‌های تابعه صنایع ملی مس ایران خواهیم پرداخت.

شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران

مس سرچشمه به واسطه سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و غیرمستقیم تعداد زیادی زیرمجموعه دارد. اما با توجه به تعدد این مجموعه‌ها در ادامه به معرفی چند مورد از فعال‌ترین شرکت‌های تابعه صنایع ملی مس ایران خواهیم پرداخت.

  • شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه: این شرکت در مهر ماه سال ۱۳۶۶ با هویت سهامی خاص و در قالب یک شرکت مادر (هلدینگ) تاسیس شد. بیش از ۵۰ درصد از سهام وی به صورت غیر مستقیم (به واسطه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران) در اختیار فملی است. هلدینگ مس سرچشمه در سال ۱۳۸۳ به سهامی عام تغییر هویت داد و در سال ۱۳۹۳ با نماد «سرچشمه» در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد.
  • صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران: این صندوق در سال ۱۳۶۱ به عنوان یک واحد در شرکت صنایع ملی مس ایران راه‌اندازی شد و در سال ۱۳۸۰ به صورت یک موسسه مستقل به ثبت رسمی رسید. این صندوق سهامدار نمادهای سرچشمه، فملی و بساما در بازارهای بورس و فرابورس ایران است.
  • مجتمع مس شهر بابک: این مجتمع یکی از سه مجتمع متعلق به شرکت ملی صنایع مس ایران در منطقه مس کرمان است که عملیات ساخت آن در سال ۱۳۷۰ آغاز شد و در حال حاضر دارای چهار بخش معدن مس میدوک، کارخانه تغلیظ میدوک، کارخانه ذوب خاتون آباد و کارخانه لیچینگ است. از پروژه‌های در دست اجرای مجتمع مس شهر بابک می‌توان به: پروژه کنترل گرد و غبار واحد سنگ‌شکن، احداث کارخانه‌های اسید سولفوریک و پالایشگاه خاتون‌آباد، احداث کارخانه اکسیژن و احداث انبار کنسانتره اشاره کرد.
  • مجتمع مس آذربایجان: بهره‌برداری از صنایع مس آذربایجان به زمان حکومت قاجار باز می‌گردد. البته در آن زمان بهره‌برداری به شکل امروزی نبود و با توجه به استعمار دولت‌های خارجی چون روسیه، انگلیس و… بیشتر آنچه از این معادن به دست می‌آمد نصیب دولت‌های مذکور می‌شد. در زمان پهلوی این سواستفاده متوقف شد و بین سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۸ (پیرو اقداماتی که توکلی برای صنایع مس ایران انجام داده بود)، ساخت و تجهیز کارخانه به شکل مدرن آغاز شد. پس از انقلاب (در سال ۱۳۷۰) این مجتمع به شرکت صنایع ملی مس ایران واگذار و طی دهه ۷۰ چهار قرارداد با شرکت‌های SNC کانادا، ایتوک ایران، معدن‌کاری اولنگ ایران و Rio Tinto بریتانیایی/استرالیایی عقد شد که همگی در بحث امکان‌سنجی و احداث، اکتشاف و… نقشی داشتند. در سال ۱۳۸۲ حفاری اکتشافی تکمیلی آغاز و سرانجام در سال ۱۳۸۵ برداشت ماده معدنی و ارسال آن به کارخانه انجام شد.
  • عصر مس: مجله‌ای آنلاین است که توسط شرکت ملی مس ایران تاسیس و اولین ماهنامه آن در خرداد ۱۳۸۸ منتشر شد. شما در سایت عصر مس می‌توانید هر آنچه در حوزه این صنعت رخ می‌دهد را مطالعه کنید. مطالب آموزشی، خبری، پژوهشی، تاریخچه و… درباره معدن‌کاری و فلزات محتوای این مجله را تشکیل می‌دهند.
  • باشگاه فرهنگی ورزشی صنعت مس: ساخت مجتمع ورزشی مس سرچشمه شامل استخر، زمین فوتبال، گلف و… در دهه ۵۰ شمسیی آغاز شد، اما با توجه به رخ دادن انقلاب اسلامی متاسفانه نتوانست به واحد مستقلی تبدیل شود و در قالب باشگاهی کوچک به خدمات‌دهی به پرسنل مشغول بود. در سال ۱۳۶۸ مجددا به ساخت و تجهیز این مجتمع ورزشی توجه شد اما در دهه ۷۰ به دلیل تغییراتی که در سیستم مدیریتی و دیگر بخش‌های دخیل در ساخت (مثل شهرداری کرمان) روی می‌داد، کار همچنان ناتمام ماند. باشگاه فرهنگی ورزشی صنعت مس سرانجام در سال ۱۳۸۳ به ثبت رسمی رسید و از آغاز دهه ۹۰ فعالیت جدی در عرصه‌های مختلف ورزشی دارد.
  • مجتمع جهان فولاد سیرجان: این مجتمع در سال ۱۳۸۸ با سرمایه‌گذاری غیر مستقیم صنایع ملی مس (به واسطه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران) راه‌اندازی شد. البته مدتی بعد تغییراتی در امور سهام آن رخ داد و در حال حاضر ۵۱ درصد از سهام آن در متعلق به کگل و مابقی متعلق به صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت‌های تابعه آن است.
  • نیپک: شرکت مهندسی، ساخت و فرآوری صنایع غیرآهنی (به اختصار nipek) در آبان سال سال ۱۳۷۳ توسط شرکت صنایع ملی مس ایران و با سرمایه‌گذاری هلدینگ سرچشمه تاسیس شد. این شرکت یکی از بزرگ‌ترین زیرمجموعه‌های فملی است و از پروژه‌های اجرایی آن می‌توان به: «طراحی، تامین تجهیزات و اجرای کارخانه تغلیظ مس چهل کوره زاهدان»، «تأمین، نصب و راه‌اندازی کوره آندی شماره ۴ مجتمع مس سرچشمه»، «مهندسی، تامین تجهیزات و اجرای پروژه انتقال گازهای خروجی از کنورتور مجتمع مس سرچشمه» و… اشاره کرد.

پذیرش در بورس شرکت ملی صنایع مس ایران

شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۸۵ با نماد «فملی» در گروه «فلزات اساسی» و زیرگروه «تولید فلزات گرانبهای غیرآهن» بازار بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. نماد فملی در تابلوی اصلی بازار اول بورس، قابل مشاهده است. ترکیب سهامداران اصلی این نماد به شرح زیر است:

سهامدار تعداد درصد
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ۲۴ میلیارد ۱۲٫۰۵۰ %
موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران ۱۶ میلیارد ۷٫۸۴۰ %
شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین -سهامی عام- ۱۱ میلیارد ۵٫۳۶۰ %
شرکت صبامیهن -سهامی خاص- ۸ میلیارد ۴٫۲۲۰ %
شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن وفلزات -سهامی عام ۶ میلیارد ۳٫۱۴۰ %
شرکت س اتهران س.خ-م ک م ف ع- ۵ میلیارد ۲٫۵۴۰ %
شرکت س اخراسان رضوی س.خ-م ک م ف ع- ۴ میلیارد ۲٫۰۴۰ %
شرکت واسط مالی آذرچهارم -بامسئولیت محدود- ۴ میلیارد ۱٫۸۹۰ %
صندوق بازنشستگی کشوری ۴ میلیارد ۱٫۷۷۰ %
شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان -سهامی خاص- ۳ میلیارد ۱٫۷۴۰ %
شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا -سهامی خاص- ۳ میلیارد ۱٫۵۷۰ %
شرکت سرمایه‌گذاری آتیه اندیشان مس -سهامی عام- ۳ میلیارد
شرکت س افارس س.خ-م ک م ف ع- ۳ میلیارد ۱٫۵۴۰ %
شرکت س اخوزستان س.خ-م ک م ف ع- ۳ میلیارد ۱٫۵۰۰ %
شرکت س ااصفهان س.خ-م ک م ف ع- ۳ میلیارد ۱٫۳۵۰ %
شرکت س اآذربایجان شرقی س.خ-م ک م ف ع- ۲ میلیارد ۱٫۱۹۰ %
شرکت س امازندران س.خ-م ک م ف ع- ۲ میلیارد ۱٫۱۰۰ %
شرکت س اکرمان س.خ-م ک م ف ع- ۲ میلیارد ۱٫۰۳۰ %
موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر ۲ میلیارد ۱٫۰۱۰ %
موسسه صندوق بازنشستگی، وظیفه، ازکارافتادگی وپ ۲ میلیارد ۱٫۰۰۰ %
شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان-سهامی عام- ۲ میلیارد ۱٫۰۰۰ %

افزایش سرمایه نماد فملی

فملی از ابتدای دهه ۹۰ شمسی برای بارها سرمایه خود را افزایش داده است. در ادامه می‌توانید لیست کامل افزایش سرمایه‌های فملی را مشاهده کنید:

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه قبلی
(میلیون ریال)
مبلغ افزایش سرمایه
(میلیون ریال)
سرمایه جدید
(میلیون ریال)
محل افزایش سرمایه
۱۳۹۰ ۲۰۰ % ۵٫۷۸۹٫۶۴۵ ۱۱٫۵۷۹٫۲۸۹ ۱۷٫۳۶۸٫۹۳۴ اندوخته و مطالبات و آورده نقدی سهامداران
۱۳۹۲ ۱۰۱٫۵ % ۱۷٫۳۶۸٫۹۳۴ ۱۷٫۶۳۱٫۰۶۶ ۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰ مطالبات و آورده نقدی سهامداران
۱۳۹۴ ۲۴ % ۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸٫۴۰۰٫۰۰۰ ۴۳٫۴۰۰٫۰۰۰ مطالبات و آورده نقدی سهامداران
۱۳۹۵ ۱۵٫۲ % ۴۳٫۴۰۰٫۰۰۰ ۶٫۶۰۰٫۰۰۰ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ مطالبات و آورده نقدی سهامداران
۱۳۹۷ ۲۰ % ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ مطالبات و آورده نقدی سهامداران
۱۳۹۷ ۳۰ % ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۸٫۰۰۰٫۰۰۰ ۷۸٫۰۰۰٫۰۰۰ سود انباشته
۱۳۹۹ ۳۰ % ۷۸٫۰۰۰٫۰۰۰ ۲۳٫۴۰۰٫۰۰۰ ۱۰۱٫۴۰۰٫۰۰۰ سود انباشته
۱۳۹۹ ۹۷٫۲ % ۱۰۱٫۴۰۰٫۰۰۰ ۹۸٫۶۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ مطالبات و آورده نقدی سهامداران

توقف نماد فملی

توقف‌های نماد فملی هیچ‌گاه به یک ماه نرسیده است. این نماد برای چندین مرحله بین ۱۰ تا ۲۰ روز توقف را در کارنامه خود دارد که در جدول زیر می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهه کنید:

تاریخ توقف

تاریخ بازگشایی مدت زمان توقف
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ ۱۳۹۹/۰۹/۱۸ ۱۰ روز
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۶ روز
۱۳۹۵/۱۲/۰۱ ۱۳۹۵/۱۲/۱۱ ۱۰ روز
۱۳۹۵/۰۷/۲۸ ۱۳۹۵/۰۸/۰۸ ۱۰ روز
۱۳۹۵/۰۴/۱۵ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ ۱۸ روز
۱۳۹۴/۰۷/۲۷ ۱۳۹۴/۰۸/۱۱ ۱۴ روز
۱۳۹۴/۰۴/۲۳ ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ ۱۵ روز
۱۳۹۳/۰۹/۰۵ ۱۳۹۳/۰۹/۲۵ ۲۰ روز
۱۳۹۲/۰۳/۱۲ ۱۳۹۲/۰۳/۲۶ ۱۴ روز
۱۳۹۱/۰۷/۳۰ ۱۳۹۱/۰۸/۱۶ ۱۶ روز
۱۳۹۱/۰۳/۳۱ ۱۳۹۱/۰۴/۱۳ ۱۳ روز
۱۳۸۹/۰۴/۱۲ ۱۳۸۹/۰۴/۲۴ ۱۲ روز
۱۳۸۸/۰۷/۲۷ ۱۳۸۸/۰۸/۱۳ ۱۶ روز
۱۳۸۸/۰۴/۱۳ ۱۳۸۸/۰۴/۲۴ ۱۱ روز

بالاترین قیمت نماد فملی

قیمت عرضه اولیه فملی در بهمن ۱۳۸۵ مبلغ ۳۷۰۴ ریال به ازای هر سهم و بالاترین قیمت آن در تاریخ ۰۴/۰۵/۱۳۹۹ مبلغ ۳۹۸۱۰ ریال و کم‌ترین قیمت آن در تاریخ  ۲۴/۰۴/۱۳۹۹ مبلغ ۳۶۵۰۰ ریال بوده است. تصویر زیر نوسان قیمت فملی را از ابتدای فعالیتش تاکنون نشان می‌دهد:

نماد فملی

سخن آخر

آنچه از محتوای این مقاله برداشت می‌شود قدمت بالای شرکت ملی صنایع مس ایران، ثبات قیمت نسبی در بازار بورس و توقف‌های نه‌چندان طولانی است. از آنجایی که فملی توقف قابل توجهی در کارنامه خود ندارد، نگرانی بابت معاملات سهام برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد نمی‌کند.

طبق تصویر بالا چندین مرحله رشد پلکانی قیمت در فملی وجود داشته است که پس آن روند نزولی آغاز شده و این موضوع توجه نوسان‌گیران را به خوبی به خود جلب می‌کند. اما از آنجایی که صنعت مس در کشور ایران از قدمت خوبی برخوردار است، کارخانه‌های بزرگی در این صنعت فعالیت می‌کنند و صادرات آن‌ها قابل توجه است، تحلیل‌گران بنیادی فملی را سهمی مناسب سرمایه‌گذاری با استراتژی بلندمدت می‌دانند.

در این بین از اخبار بازارهای جهانی هم نباید صرف نظر کرد؛ قیمت سهم فملی می‌تواند تحت تاثیر تحریم‌ها، فعالیت‌های وابسته به صنعت مس، قیمت ارز و هر آنچه در حوزه صنایع معدنی رخ می‌دهد، مختلف قرار بگیرد. شاید نتوان فملی را سهمی با سوددهی قابل توجه دانست اما به هر حال بنیاد قوی این سهم دلیل خوبی برای وجود آن در پرتفوی سهامداران بورسی خواهد بود.