سرگذشت یک نماد: غپینو

نماد غپینو

تاریخچه سهم

گروه صنعتی مینو با نام اولیه «پارس» در سال ۱۳۳۸ توسط علی خسروشاهی در خرمدره و با هویت شخصیت حقوقی تاسیس شد. این شرکت در سال‌های ابتدایی فعالیت خود به دریافت نمایندگی از شرکت‌های مختلف خارجی پرداخت و توانست در زمینه‌های غذایی، بهداشتی و دارویی به تولیدات مختلفی بپردازد.

علی خسروشاهی در سال ۱۳۳۸ نمایندگی توزیع تاید را از شرکت هنکل آلمان دریافت کرد و در آن زمان توزیع پودر رخت‌شویی در ایران به صورت انحصاری در اختیار وی قرار گرفت. او پس از مدتی توانست نظر شرکت دارویی بوتس انگستان را جذب کنید و تصمیم به راه‌اندازی بخش دارویی شرکت گرفت؛ همچنین وی همزمان با این تصمیم اقدام به شروه ساخت کارخانه برای تولیدات مواد غذایی گرفت. ساخت کارخانه در سال ۱۳۴۱ به اتمام رسید و با ۱۵ کارگر فعالیت خود را آغاز کرد و پس از مدتی اولین محصول کارخانه پارس به نام تافی کره‌ای به بازار عرضه شد.

کارخانه پارس تا پایان سال ۱۳۴۱ توانست دو محصول دیگر آب‌نبات و ویفر را به تولید برساند و طی سه سال تولیدات وی در زمینه آبنبات و شکلات افزایش یافت؛ در سال ۱۳۴۴ دو محصول آدامس بادکنکی و شیک تولید شدند که هم‌اکنون نیز پس از گذشت سال‌ها، آدامس بادکنکی طرفداران خاص خود را دارد.

علی خسروشاهی تا پایان دهه ۴۰ شمسی توانست زمین‌های زیادی را در خرمدره استان زنجان خریداری کند و به گسترش کارخانه و ساخت سوله‌های بیشتر پرداخت و در همین زمان توانست با اخذ نمایندگی از شرکت مکینتاش انگلستان، دو محصول کیت‌کت و اسمارتیز را تولید کند.

آخرین محصولی که در دهه چهل توسط این شرکت تولید شد، پفک نمکی بود که همچنان از پرروش‌ترین محصولات کارخانه مینو است و فرمول آن از شرکت آمریکایی بیاتریس فودز دریافت شد. علی خسروشاهی در یکی از نمایشگاه‌های خارج کشور با این محصول برخورد کرد و طعم نمکی و لذیذ آن مورد توجه وی قرار گرفت.

همچنین آخرین زیرمجموعه‌ای که از کارخانه پارس در دهه ۴۰ ساخته شد، بیسکوئیت‌سازی بود که در اوایل اهه ۵۰ به بهره‌برداری رسید. کارخانه پارس در آن زمان بزرگترین تولیدکننده بیسکوئیت و شکلات در خاورمیانه بود و محصولات آن توسط شرکت پرسوئیس به کشورهای دیگر صادر می‌شد.

در سال ۱۳۴۷ شرکت پارس که با هویت شخصیت حقوقی فعالیت می‌کرد، به سهامی خاص تبدیل شد و پس از پنج سال در ۱۳۵۲ به شرکت سهامی عام تغییر هویت داد. در سال ۱۳۵۲ زمین بزرگی در منطقه خرمدره برای ساخت شهرک صنعتی مینو خریداری شد، این شهرک شامل کارخانه، ساختمان‌های مسکونی برای استقرار پرسنل و ایجاد فضایی برای جذب متخصصان از سراسر ایران و جهان بود.

کارخانه این شهرک در سال ۱۳۵۴ به بهره‌برداری رسید و خطوط تولید پفک نمکی، آب نبات و تافی به کارخانه جدید منتقل گردید، و یک سال بعد خط تولید بیسکوئیت در همین کارخانه به بهره‌برداری رسید که بزرگترین خطوط تولید بیسکویت در دنیا بود؛ در سال ۱۳۵۶ خط تولید کیک اسفنجی پم‌پم راه‌اندازی شد و تا سال ۱۳۵۸ کارخانه پارس دارای ۲۰۰۰ نفر پرسنل بود.

در سال‌های رخ دادن انقلاب اسلامی، با توجه به قوانین وضع شده جدید، این کارخانه دستخوش تغییرات شد و در سال ۱۳۵۹ مالکیت آن به دولت واگذار شد و اداره کارخانه به  سازمان دولتی صنایع ملی ایران محول گردید. در سال ۱۳۶۲ نام کارخانه از «صنعتی پارس» به «صنعتی مینو» تغییر یافت و به مدت ۱۰ سال فعالیت‌های این شرکت افت کرد.

در سال ۱۳۷۳ طی اقداماتی که توسط فردی به نام حجت الاسلام والمسلمین حاج سید ابوترابی فرد انجام شد، ۵۱درصد از سهام کارخانه پارس مینو به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان واگذار گردید و فعالیت این گروه در زمینه‌های مواد غذایی، دارو، آرایشی و بهداشتی مجددا گسترش یافت و تا قبل از دهه ۸۰ توانست به بزرگترین تولیدکننده صنعتی شیرینی و شکلات در کشور تبدیل شود.

در سال ۱۳۸۰ سهام دیگر شرکت فعال در این زمینه به نام «شکوپارس» توسط پارس مینو خریداری شد و پس از ۷ سال کارخانه آن نیز به خرمدره در شهرک صنعتی مینو منتقل گردید. پارس مینو با هدف تولید محصولات ارگانیک، شرکت «صنایع غذایی مینو فارس» را در سال ۱۳۸۶ تاسیس کرد؛ از محصولات این شرکت می‌توان قند مایع خرما، کنسانتره خرما، شیره خرما و شهد خرما را نام برد. در سال ۱۳۸۸ خط تولید آدامس بدون قند «وایت» در این کارخانه راه‌اندازی شد که از بزرگترین خطوط تولید آدامس در خاورمیانه می‌باشد.

گروه صنعتی مینو با هدف در دست گرفتن واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌های خود و همچنین اخذ و اعطای نمایندگی از شرکت‌های داخلی و خارجی، در سال ۱۳۹۰ شرکت «پارس گستر» را تاسیس کرد؛  در واقع خدمات بازرگانی، اخذ وام و تسهیلات بانکی، تامین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولید مینو، بر عهده شرکت پارس گستر است.

در سال ۱۳۹۲ گروه صنعتی مینو کلیه سهام «شرکت صنایع غذایی نان رضوی زاهدان» را خریداری کرد و نام آن را به «شرکت صنایع غذایی مینو شرق» تغییر داد؛ و در سال ۱۳۹۲ خط تولید شکلات جدیدی به نام «رسیتال» در این کارخانه راه‌اندازی شد.

اگرچه این کارخانه هم‌اکنون به تولید محصولات مختلف دارویی، آرایشی و بهداشتی هم می‌پردازد، اما همچنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شیرینی، شکلات در کشور است. این کارخانه هم‌اکنون دارای ۱۲ خط تولید تنقلات شامل: آبنبات، بیسکوئیت، آدامس، پفک و پلت، محصولات پودری و ژله، تافی، شربت، شکلات، کراکر و چوب‌شور، کیک و شیرینی، فرآورده‌های خرما و ویفر است.

نماد غپینو

زیرمجموعه های شرکت صنعتی پارس مینو

همانطور که در بخش ابتدایی مقاله ذکر شد و همچنین در جدول بالا قابل مشاهده است، شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان، پس از انقلاب توانست مجددا پارس مینو را رونق ببخشد و گروه شرکت‌های آزادگان سهامداران اصلی مینو و شرکت‌های تابعه آن هستند؛ این شرکت‌ها شامل ۵ مجموعه به شرح زیر می‌باشند:
شرکت صنعتی پارس‌مینو (غپینو)- شرکت صنعتی مینو (غصینو)- شرکت قاسم ایران (قاسم)- شرکت شوکوپارس و شرکت صنایع غذایی مینو شرق (غمینو)؛ در ادامه ریز اطلاعات این شرکت‌ها را مشاهده خواهیم کرد:

نام شرکت نماد بازار گروه سرمایه‌گذاری گروه آزادگان از طریق میزان سهام گروه آزادگان
شرکت صنعتی پارس‌مینو غپینو بازار اول (تابلوی فرعی) بورس محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر شرکت صنعتی مینو-سهامی عام- ۵۲٫۴۳۰ %
شرکت صنعتی پارس‌مینو غپینو بازار اول (تابلوی فرعی) بورس محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر شرکت خدمات مالی ومدیریت معین آزادگان-س.خاص- ۳٫۷۷۰ %
شرکت صنعتی مینو غصینو بازار پایه زرد فرابورس (لغو پذیرش شده) محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر شرکت اقتصادی وخودکفایی آزادگان-سهامی خاص- ۷۹٫۶۵۰ %
شرکت صنعتی مینو غصینو بازار پایه زرد فرابورس (لغو پذیرش شده) محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان ۱۱٫۱۰۰ %
شرکت قاسم ایران قاسم بازار دوم فرابورس خرده فروشی،باستثنای وسایل نقلیه موتوری شرکت صنعتی مینو-سهامی عام- ۸۷٫۱۱۰ %
شرکت صنایع غذایی مینو شرق غمینو بازار دوم فرابورس محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر شرکت پارس گسترمینو-سهامی خاص- ۳۰٫۱۳۰ %
شرکت صنایع غذایی مینو شرق غمینو بازار دوم فرابورس محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر شرکت صنعتی مینو-سهامی عام- ۲۳٫۰۰۰ %
شرکت صنایع غذایی مینو شرق غمینو بازار دوم فرابورس محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر شرکت قاسم ایران-سهامی عام- ۶٫۹۰۰ %
شرکت شوکوپارس عدم پذیرش در بورس

پذیرش در بورس شرکت پارس مینو

شرکت پارس مینو در سال ۱۳۸۰ با نماد غپینو در بازار بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد.

لیست سهامداران اصلی غپینو به شرح زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت صنعتی مینو-سهامی عام- ۳ میلیارد ۵۲٫۴۳۰ %
شرکت سرمایه گذاری ملی ایران-سهامی عام- ۵۴۲ میلیون ۸٫۱۸۰ %
شرکت خدمات مالی ومدیریت معین آزادگان-س.خاص- ۲۵۰ میلیون ۳٫۷۷۰ %

افزایش سرمایه نماد غپینو

همچنین در جدول زیر لیست افزایش سرمایه‌های غپینو طی سال‌های فعالیت وی درج شده است:

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه قبلی (ملیون ریال) سرمایه جدید (ملیون ریال) محل افزایش سرمایه
۱۳۸۸ ۲۰۰ ۷۰٫۰۰۰ ۲۱۰٫۰۰۰ مطالبات و آورده نقدی سهامداران – سود انباشته
۱۳۹۰ ۱۴۹٫۹ ۲۱۰٫۰۰۰ ۳۱۵٫۰۰۰ سود انباشته
۱۳۹۲ ۳۳٫۳ ۳۱۵٫۰۰۰ ۴۲۰٫۰۰۰ سود انباشته
۱۳۹۳ ۵۰ ۴۲۰٫۰۰۰ ۶۳۰٫۰۰۰ سود انباشته
۱۳۹۶ ۱۰۰ ۶۳۰٫۰۰۰ ۱٫۲۶۰٫۰۰۰ سود انباشته
۱۳۹۹ ۴۲۵٫۵ ۱٫۲۶۰٫۰۰۰ ۶٫۶۲۲٫۴۰۷ از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها

توقف نماد غپینو

شرکت صنعتی پارس‌مینو برای چندین مرحله توقف نماد برای حدود یک ماه را تجربه کرده است؛ اما طولانی‌ترین توقف نماد غپینو از تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۸۸ الی ۲۵ مهر ۱۳۸۸ به مدت ۱۰۸ روز و به دلیل برگزاری مجمع عادی سالیانه و ثبت افزایش سرمایه آن بوده است.

بالاترین قیمت نماد غپینو

بالاترین قیمت معاملات این نماد تاکنون ۶۳۹۳۸ ریال و کمترین آن ۶۹۸۰ ریال بوده است. تصویر زیر نمودار نوسال قیمت شرکت پارس مینو را نشان می‌دهد:

blank

سخن آخر

شرکت مینو یکی از قدیمی‌‌ترین مجموعه‌های فعال در زمینه صنایع غذایی در ایران است. این شرکت فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کرده و تلاش وی همواره در راستای بهبود کیفیت و گسترش فعالیت‌ها بوده است. شرکت پارس مینو برای مدت ۲۰ سال است که در بازار بورس فعالیت می‌کند؛ و به علاوه طی این سال‌ها با تاسیس شرکت‌های زیرمجموعه توانسته از طرفی سود قابل توجهی را نصیب سرمایه‌گذاران کند و از طرفی تاثیر خوبی در اشتغالزایی برای افراد داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در سهام این شرکت، شامل ریسک کمی برای سهامداران می‌شود؛ قدمت حضور وی در بورس و همچنین فعالیت آن در زمینه صنایع غذایی که یکی از اصلی‌ترین و پر رونق‌ترین صنایع در هر جامعه‌ای است، موجب سودآوری و ریسک کم برای افرد می‌شود.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با استراتژی بلندمدت به سرمایه‌گذاری می‌پردازید؛ و همچنین آرامش خاطر، بازار کم‌نوسان و کم‌ریسک جزو اولویت‌هایتان است، سهام غپینو می‌تواند انتخاب خوبی باشد. سوابق فعالیت‌ها، میزان افزایش سرمایه ناشی از سود و پیوستن شرکت‌های تابعه مینو به بازار بورس و فرابورس تضمین این انتخاب و نشان‌دهنده روند حرکت صعودی غپینو است.