سرگذشت یک نماد: ثمسکن

ثمسکن

تاریخچه سهم

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن فعالیت خود را در سال 1369 در حوزه ساخت‌وساز آغاز کرد. هدف این شرکت از ابتدا انبوه‌سازی و تمرکز وی بر روی ساخت مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی و آماده‌سازی زمین برای این موارد بود. همچنین همانطور که از نام آن پیداست، سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های ساختمانی و همکاری با دیگر شرکت‌ها و گروه‌های پیمانکاری در راستای اجرای طرح‌های مختلف ساخت و ساز، بخشی از فعالیت‌های این شرکت می‌باشد.

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن از آغاز فعالیت خود تاکنون 415 پروژه مسکونی را در رزومه دارد که شامل 68هزار واحد می‌شوند و حدود 60هزار واحد آن به بهره‌برداری رسیده است. برج‌های مسکونی یاسمین تهران، مجتمع مسکونی آسمان تبریز، مجتمع‌های مسکونی بوستان و بوتیا شیراز، مجتمع مسکونی بام چالوس، مجتمع‌های مسکونی آفتاب و مهتاب قم، مجتمع مسکونی بهاران اراک و… نمونه‌ای از این پروژه‌ها هستند.

همانطور که متوجه شدید، فعالیت این شرکت محدود به منطقه خاصی نبوده و در تمامی کشور به‌طور گسترده ادامه دارد؛ و تاکنون در 36 شهر پروژه‌های خود را به اجرا درآورده است. علاوه بر موارد بالا تعدادی دیگر از معروف‌ترین پروژه‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن به شرح زیر می‌باشند:

 • مجتمع درمانی پزشکی اردبیل
 • مجتمع اداری رودکی اصفهان
 • مجتمع مسکونی زیتون اصفهان
 • مجتمع تجاری چهارباغ اصفهان
 • مجتمع تفریحی چادگان اصفهان
 • مجتمع مسکونی ارغوان اراک
 • مجتمع مسکونی مسکن‌مهر پردیس
 • مسجد امیرالمومنین (ع) پردیس
 • برج اداری خدامی تهران
 • مجتمع مسکونی یاس تهران
 • مجتمع تجاری اداری سپهر تهرانپارس
 • برج اداری خدامی تهران
 • مجتمع مسکونی پردیس المپیک تهران
 • مجتمع مسکونی جماران تهران
 • مجتمع مسکونی گلفام رشت
 • مجتمع درمانی پزشکان آتیه رشت
 • مرکز خرید دیلمان رشت
 • سرپرستی بانک مسکن رشت
 • مجتمع مسکونی یاس زاهدان
 • مجتمع مسکونی بهاران سنندج
 • مجتمع مسکونی دراک شیراز
 • مجتمع تجاری مسکونی آناهیتا شیراز
 • مجتمع مسکونی مثلث شیراز
 • مجموعه ویلایی ستاره کیش
 • برج مسکونی ستاره خرداد کیش
 • مجتمع تجاری اداری میلاد کرمان
 • مجتمع تجاری اقامتی امید مشهد
 • مجتمع مسکونی رواق مشهد
 • هتل آپارتمان سلام مشهد
 • برج اداری تجاری پاستور همدان

به طور خلاصه می‌توان عملکرد شرکت را در زمینه ساخت ساز به شش بخش اصلی تقسیم کرد:

پروژه‌های مسکونی بلندمرتبه سازی: 27 پروژه – مجتمع‌های مسکونی: 399 پروژه – مجتمع‌های تجاری، اداری و خدماتی: 88 پروژه – مجتمع‌های آموزشی: 10 پروژه – آزادراه: 1پروژه – خط انتقال آب: 1پروژه – آماده‌سازی زمین: 14 پروژه .

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن دارای پانزده شرکت تابعه است که فعالیت‌های مختلفی را در اقصی نقاط ایران در حوزه ساخت و ساز انجام می‌دهند؛ در ادامه مختصری از فعالیت این شرکت‌ها ارائه می‌شود:

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران: این شرکت در سال 1373 به عنوان شعبه گروه سرمایه‌گذاری مسکن تاسیس شد؛ و یکی از بزرگترین و فعال‌ترین زیرمجموعه‌های وی است. اگرچه در سال 1385 شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران با هویت سهامی خاص و به صورت شرکت مستقل به ثبت رسید و پس از مدتی توانست به سهامی عام تغییر هویت دهد؛ اما همچنان سهامدار عمده آن، گروه سرمایه‌گذاری مسکن بوده و به عبارتی همچنان جزو شرکت‌های تابعه این گروه است.

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پردیس: این شرکت در سال 1385 به عنوان زیر مجموعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن ابتدا با هویت سهامی خاص به ثبت رسید و پس از مدتی به سهامی عام تغییر هویت داد. اجرای پروژه‌های انبوه‌سازی ساختمان و خدمات مشاوره‌ای و فنی مهندسی در این زمینه، آماده‌سازی زمین برای احداث شهرک و…، تهیه، تولید و توزیع مصالح ساختمانی، خرید، فروش و صادرات و واردات ماشین آلات و تجهیزات مربوط به حوزه ساخت و ساز و… از فعالیت‌های این شرکت است.

شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق: این شرکت در سال 1384 و با هویت سهامی خاص تاسیس شد. هدف اصلی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق گسترش فعالیت‌های گسترش فعالیت‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن در استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان بود. با توجه به عملکرد خوب و اجرای بیش از 41 پروژه موفق در شهرهای مشهد و زاهدان، شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در سال 1390 توانست به سهامی عام تغییر هویت دهد.

اجرای پروژه‌های شهرسازی و ساختمانی، تهیه و تولید مصالح، لوازم، وسائل و ماشین‌آلات ‌ساختمانی از داخل و خارج کشور جهت اجرای پروژه‌ها، ارائه مشاوره و نظارت بر انجام پروژه‌ها به ‌صورت مشارکت، مباشرت، پیمانکاری یا امانی و… از فعالیت‌های شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق است.

شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب: از دیگر شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن، شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب است که در سال 1370 و با هدف اجرای پروژه‌های در استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی تاسیس شد. این شرکت در سال 1385 به صورت مستقل و با هویت سهامی خاص و همچنین با نام جدید «شرکت سرمایه گذاری مسکن آذربایجان» فعالیت خود را ادامه داد و مجددا در سال 1390 نام شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب را برای خود برگزید و سرانجام در سال 1391 به سهامی عام تغییر هویت داد.

مطالعه، طراحی و اجرای پروژه‌های شهرسازی اعم از مسکونی، تجاری، فرهنگی، ورزشی و…، قبول مقاطعه‌کاری به عنوان پیمانکار و یا کارفرما، سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت و ساز در داخل و خارج کشور، تهیه لوازم و مصالح مورد نیاز پروژه‌های ساختمانی و… از نمونه فعالیت‌های این شرکت است.

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود: این شرکت به عنوان شعبه گروه سرمایه‌گذاری مسکن و با هدف تحت پوشش قرار دادن پروژه‌های استان‌های اصفهان، چهار محال بختیاری و یزد در سال 1369 تاسیس شد. در سال 1385 شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود با هویت سهامی خاص و به عنوان شرکت مستقل فعالیت خود را ادامه داد و سرانجام در سال 1393 به سهامی عام تبدیل شد. این شرکت عملیات اجرای بیش از 60 پروژه مسکونی، تجاری و اداری را در کارنامه خود دار که برخی از آنها مانند پروژه 399 واحدی مسکن مهر شاهین شهر اصفهان جزو بزرگترین ساخت و سازهای منطقه به حساب می‌آیند.

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب: این شرکت در سال 1371 به عنوان شعبه و با هدف پوشش‌دهی پروژه‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن در مناطق فارس و بوشهر فعالیت خود را آغاز نمود؛ در سال 1386 با تلفیق شعب و تحت پوشش قرار دادن استان‌های فارس،کهکیلویه و بویر احمد، کرمان، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و کیش این شرکت به صورت مستقل و با هویت سهامی خاص به ثبت رسید.

فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب  در زمینه جذب سرمایه برای پروژه‌های ساختمانی، ساخت، فروش و ارائه خدمات پس از فروش در صنعت ساختمان است و پروژه‌های موفقی مانند: ستاره کیش و زنبق شیراز را در رزومه خود دارد. این شرکت در سال 1394 از سهامی خاص به سهامی عام تغییر هویت داد.

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند: این شرکت یکی از زیرمجموعه‌های اصلی گروه سرمایه‌گذاری مسکن است که از بدو شروع فعالیت این گروه در شهر اراک همراه وی بوده؛ در سال 1386 نام شرکت به « پارس مسکن الوند» تغییر یافت و به عنوان یک شرکت سهامی خاص به ثبت رسید. در سال 1392 مجددا نام شرکت «سرمایه‌گذاری مسکن الوند» تعیین شده و در نهایت در سال 1394 هویت شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت.

این شرکت بیش از 40 پروژه موفق را در اراک، قم و همدان در کارنامه خود دارد و در سال 1394 موفق به کسب جایزه ملی پروژه برتر ایران شد. فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند به منطقه خاصی محدود نشده و در تمامی استان‌ها به صورت پیمانکاری به فعالیت میپردازد.

شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال: از دیگر شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن که در مناطق شمالی ایران (استان‌های مازندران و گلستان) فعالیت می‌کند، شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال است. این شرکت در سال 1385 با هویت سهامی خاص تاسیس شد و بیش از 28 پروژه موفق را در کارنامه خود دارد.

حوزه فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال نیز مانند تمامی تابعه‌های این گروه، ساخت و ساز با تمرکز بر روی انبوه‌سازی است. از نمونه پروژه‌های موفق این گروه می‌توان مجتمع رفاهی تفریحی دریاکنار و شهرک مسکونی دریاکنار بابلسر را نام برد.

شرکت سـرمایه گذاری مسـکن منطقه غرب: این شرکت در سال 1374 به عنوان شعبه گروه سرمایه‌گذاری مسکن در کرمانشاه و با هدف پوشش پروژه‌های این منطقه تاسیس شد؛ و در سال 1386 به عنوانی شرکتی مستقل و با هویت سهامی خاص به ثبت رسید. عمده سهام این مجموعه همچنان متعلق به شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن است و پروژه‌های موفقی مانند: پروژه 202 واحدی بهاران و پروژه 192 واحدی نسیم در سنندج را در کارنامه خود دارد.

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن گیلان: این شرکت از بدو فعالیت گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان شعبه وی در استان گیلان کار خود را آغاز کرد. در سال 1386 نام آن به «شرکت پارس مسکن خزر» تغییر یافت و پروژه‌های منطقه اردبیل را نیز بر عهده گرفت. این روند تا سه سال بعد ادامه یافت و در 1389 تمام پروژه‌های آن به شعبه شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب (آذربایجان) منتقل گشت و فعالیت وی متوقف شد.

شرکت سرمایه گذاری مسکن البرز: این شرکت با نام «پارس مسکن البرز» در سال 1386 و با هویت سهامی خاص تاسیس شد و هم‌اکنون با نام سرمایه گذاری مسکن البرز به عنوان زیر مجموعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن فعالیت می‌کند. مناطق تحت پوشش این شعبه استانهای زنجان ،قزوین و غرب استان تهران است و ساختمان سرپرستی بانک مسکن زنجان از نمونه پروژه‌های وی می‌باشد.

شرکت بازرگانی سرمایه‌گذاری مسکن: این شرکت جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمــایه گذاری مسکن می‌باشد که در سال 1385 تاسیس شد؛ و مانند دیگر تابعه‌های این شرکت در صنعت ساختمان فعالیت می‌کند.

شرکت سرمایه گذاری مسکن نوین پایدار: این شرکت در سال 1389 ابتدا با نام توسعه مسکن مهر نوین جهت فعالیت در حوزه ساخت و ساز تاسیس شد. پس از گذشت چهار سال با تغییر سیاست‌ها و همچنین تغییر سرمایه‌گذاران اصلی شرکت، نام آن به « سرمایه گذاری مسکن نوین پایدار» تغییر یافت. این شرکت اجرای پروژه 2000 واحدی مسکن مهر اهواز و پروژه پارسیان تهرانپارس را در کارنامه خود دارد.

شرکت پویا نوین پارس: این شرکت یکی از شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن است که در سال 1386 تاسیس شد و برخلاف دیگر زیرمجموعه‌ها در حوزه ساخت و ساز فعالیت نمی‌کند. پویا نوین پارس وظیفه حسابرسی و کنترل‌‌های داخلی شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن را بر عهده دارد.

شرکت ساختمانی مسکن تابیله: این شرکت در سال 1386 با سرمایه‌گذاری دو شرکت «ساختمانی تابلیه» و «سرمایه‌گذاری مسکن تهران» تاسیس شد. البته شرکت ساختمانی قالب تونلی آسیا نیز بخشی از سهام این شرکت را در اختیار دارد. فعالیت این شرکت در زمینه اجرای پروژه های ساختمانی و شهرسازی اعم از مسکونی، اداری، تجاری، تأسیساتی و البته کلیه امورات مربوط به این حوزه است.

ورود به بورس شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در سال 1382 با نماد ثمسکن وارد بازار بورس و اوراق بهادار تهران شد؛ و لیست سهامداران اصلی آن هم‌اکنون به شرح زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شركت گروه مالي بانك مسكن-سهامي عام 3 ملیارد 45.710 %
شركت سرمايه گذاري گروه مالي سپهرصادرات-س.ع- 748 ملیون 13.590 %
شركت سرمايه گذاري توسعه ملي-سهامي عام- 552 ملیون 10.040 %
شركت سهامي بيمه ايران-سهامي خاص- 217 ملیون 3.940 %
شركت گروه توسعه مالي مهرآيندگان-سهامي عام- 188 ملیون 3.420 %
شركت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي-سهامي عام- 94 ملیون 1.710 %
صندوق سرمايه گذاري ارزش كاوان آينده 83 ملیون 1.500 %

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در بازار بورس و اوراق بهادار در گروه انبوه سازي، املاك و مستغلات و زیرگروه پيمانكاري املاك و مستغلات فعالیت می‌کند. در این گروه نمادهای دیگری فعالیت می‌کنند که سهامدار برخی از آنها «سرمایه‌گذاری مسکن» است و در ادامه لیستی از نمادهای اصلی گروه انبوه سازي، املاك و مستغلات قابل مشاهده است:

شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در بازار بورس و اوراق بهادار در گروه انبوه سازي، املاك و مستغلات و زیرگروه پيمانكاري املاك و مستغلات فعالیت می‌کند. در این گروه نمادهای دیگری فعالیت می‌کنند که سهامدار برخی از آنها «سرمایه‌گذاری مسکن» است و در ادامه لیستی از نمادهای اصلی گروه انبوه سازي، املاك و مستغلات قابل مشاهده است:

بالاترین قیمت سهام ثمسکن تا کنون 13980 ریال و کمترین آن 648 ریال بوده است. نمودار نوسان قیمت این نماد در تصویر زیر قابل مشاهده است:

ثمسکن

همچنین لیست افزایش سرمایه‌های ثمسکن از ابتدای ورود به بورس تاکنون به شرح زیر است:

سال درصد افزایش سرمایه سرمایه قبلی سرمایه جدید محل افزایش سرمایه
1384 50 % 1.000.000  میلیون ریال 1.500.000  میلیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران – سود انباشته
1390 33.3 1.500.000  میلیون ریال 2.000.000  میلیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران – سود انباشته
1393 50 2.000.000  میلیون ریال 3.000.000  میلیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران – سود انباشته
1394 66.6 3.000.000  میلیون ریال 5.000.000  میلیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران – سود انباشته
1395 10 5.000.000  میلیون ریال 5.500.000  میلیون ریال مطالبات و آورده نقدی سهامداران

سخن آخر

مسکن یکی از نیازهای مهم و اولیه بشریت است که همه افراد به نوعی برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند. در تمامی دولت‌ها طرح‌هایی برای رفع این نیاز در اقشار مختلف ارائه شده که هر کدام توانسته‌اند به نوعی پاسخگوی نیاز افراد باشند. در کنار طرح‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی بسیاری تاسیس شده‌اند که با ساخت‌وساز انبوه و شهرک‌سازی، بازوی کمک کننده به دولت بوده‌اند و حتی از وی پیشی گرفته‌اند.

گروه سرمایه‌گذاری مسکن یکی از همین شرکت‌ها بود که پروژه‌های مسکونی، تجاری، فرهنگی و… را به انجام رسانید و پس از مدتی با توجه به موفقیت در این پروژه‌ها در قالب یک شرکت سهامی عام به فعالیت خود ادامه داد و سهام آن در بازار بورس و اوراق بهادار انتشار یافت.

موفقیت‌های این شرکت در زمینه ساخت‌وساز تاثیر مثبتی بر سهام وی داشته و به عبارتی نماد ثمسکن محبوبیت خوبی را در بازار بورس دارد؛ و از آنجایی که برای یک سرمایه‌گذار بورسی، دریافت سود از هر موضوع دیگری مهم‌تر است، تهیه این سهم معمولا نتیجه خوبی را برای سهامداران حاصل می‌کند.

از طرفی همانطور که می‌دانید شراکت در پروژه‌های مسکن کار ساده‌ای نبوده و علاوه بر سرمایه زیاد، نیاز به یافتن افراد معتمد و طی کردن روال قانونی و… می‌باشد؛ بنابراین با سرمایه‌گذاری در این شرکت علاوه بر دریافت سود، به صورت غیرمستقیم در ساخت پروژه‌هایی مانند مسکن شراکت داشته‌اید.